انتظارات و واقعیت | آیا خوشحالی شما از شما گرفته شده است؟

انتضارات و واقعیت | آیا خوشحالی شما از شما گرفته شده است؟

انتضارات و واقعیت | آیا خوشحالی شما از شما گرفته شده است؟

علی رغم احساساتی که به شما دست می دهد. طبق تحقیقات اخیر در بیشتر مواقع مردم نمی توانند احساسات خود را در موقعیت های مختلف پیش بینی کنند. برای مثال، طبق تحقیقاتی که روی زوج ها نشان داده شده است، بیشتر زوج ها انتظار دارند که میزان عشق و شادی آن ها طی ۴ سال اول بیشتر می شود و یا حداقل ثابت می ماند. ولی در واقع، این احساس کم می شود.

طبق تحقیقی دیگر، میزان شادی برندگان قرعه کشی خیلی زود به اندازه ی قبل از برنده شدن و یا حتی کمتر از آن بر می گردد. ما اعتقاد داریم که یک کاره ایده ال، یک رابطه مناسب و یا یک حساب بانکی پر ما را همیشه خوشحال خواهد کرد. ولی در واقع، این شادی بسیار زودگذر است.

به نظر می رسد که انتظارات باعث می شود توقع بیشتری از اهدافمان داشته باشیم. به همین دلیل اغلب در اهدافمان دچار اشتباه می شویم.

انتظارات در مقابل واقعیت

در این باره کتابی از چارز دیکنز به نام “انتظارات بزرگ” چاپ شده است. شخصیت اصلی این کتاب، پیپ، پولی را از یک خیرخواه مخفی و ناشناس دریافت می کند. او این پول را برای ازدواج با دختر مورد علاقه اش کنار می گذارد. طی این پروسه او دریافت می کند که پول مسئله ی بسیار مهمی در اهداف بزرگ محسوب نمی شود. او دریافت که قبل آن هم روابط و هدایای بسیار مهمی از زندگی دریافت کرده است ولی انتظارات زیاد مانع لمس این شادی ها توسط او شده اند.

تحقیق

تحقیقات نشان داده است که تا زمانی که انتظارات بیشتری از اهداف داشته باشیم و دائما درحال مقایسه کردن شرایط فعلی با اهدافمان باشیم، نمی توانیم به طور واقعی شکر گذار شرایط کنونی باشیم و شادی ها را لمس کنیم. مطالعه ای نشان داده است که کسانیکه انتظارات کمتری دارند، میزان شادی که از خوردن حتی شکلات بدست می آورند بسیار بیشتر از سایرین است.

این یک مطالعه ی جالب است که از ما می خواهد سعی کنیم از پاداش های (و زندگی) خود شادی بیشتری دریافت کنیم و سعی نکنیم به طور مداوم زندگی کنونی را با انتظاراتمان مقایسه کنیم. این مطالعه به ما نشان می دهد که چقدر آسان می توان با افکار مثبت زندگی را زیباتر کرد.

چند بار تا بحال در زندگی به چیزهایی که نداریم فکر کرده ایم در حالیکه می توانستیم از چیزهایی که داریم شادی بیشتری دریافت کنیم؟ چقدر انتظارات ما از زندگی باعث بی ارزش جلوه دادن داشته هایمان شده است؟

انتظارات در مقابل واقعیت

در نهایت انتظارات ما می توانند شرایط بهتری برای ما فراهم کنند. ما از پارتنر هایمان انتظار داریم که مثل فیلم های عاشقانه رفتار کنند، از کارمان انتظار داریم که طبق تصورات کودکی مان باشد و از زندگیمان انتظار داریم شبیه عکس های اینستاگرام باشد. انتظارات می توانند بسیار استرس زا باشند و رسانه های اجتماعی هم این عمل را تشدید می کنند: ما لحظه های بد خود را با لحظه های فیلتر داری که در اینستاگرام منتشر می شود مقایسه می کنیم. دیدگاه ما از داشته ها و زندگی دیگران محدود است. در واقع ما زندگی اصلی ان هارا درک نمی کنیم. به همین دلیل است که افرادی که زمان زیادی را در رسانه های  اجتماعی صرف می کنند کمتر احساس شادی می کنند.

آگاهی

بسیار مهم است که نگاه عمیق تر به انتظارات خود و واقعیت داشته باشید (و اینکه حال شما را چگونه تغیر خواهد داد) در زیر چند راه سالم برای شروع آورده شده است:

  • وقتی که در موقعیت جدید قرار می گیرید. از خودتان بپرسید که حال چه انتظاراتی دارید و می خواهید چه اتفاقی بیافتد.
  • از خودتان بپرسید که آیا انتظارات شما باید چنین باشد؟ این انتظارات از کجا امده؟ آیا واقع بینانه است؟
  • هنگامی که احساس ناامیدی دارید، به این فکر کنید که آیا انتظارات شما واقع بینانه است یا نه (اگر هست برنامه ریزی را برای رسیدن به آنها ترتیب دهید و اگر نیست، انتظارات خود را مدیریت کنید).

مدیریت انتظارات

اگر می خواهید از تله ی انتظارات در مقابل واقعیت رها شوید. باید آگاهی دریافت کنید. آگاهی از خواسته هایتان بهترین روش برای شروع است. آگاهی از آنچه که باید انتظار داشته باشید هم روش خوبی است. زمانیکه می فهمید اتفاقی که می افتد طبق انتظارات شما نیست، نیمه ی پر لیوان را ببینید. ممکن است متوجه شوید که هنگامیکه ناامید شده بودید متوجه شادی ها و خوبی های زندگی نشده اید. این به شما کمک خواهد کرد که بیشتر قدردان زندگی تان باشید. وقتی عکس های اینستاگرام دیگران را می بینید و می خواهید که زندگی شما هم مثل زندگی آنها باشد. به این فکر کنید که  چیری که می بینید لزوما خوده واقعیت زندگی آنها نیست‌. شما ممکن این فکر را کنید که وقتی به انتظاراتتان برسید خیلی خوشحال خواهید شد. برای مثال، وقتی کاری را که دوست ندارید را صرفا برای خرید یک ماشین لوکس انجام می دهید بدانید که آن شادی طولانی مدت نخواهد بود.

داشته هایتان را ببینید. طبیعی است که بیشتر بخواهید. ولی زمانیکه یاد بگیرید شکر گذار داشته هایتان باشید خوشحال تر خواهید بود. لذت بردن از داشته ها یک روش عالی برای گسترش شادی است. نا امید نباشید خود را با کسانیکه از شما موقعیت پایین تری دارند مقایسه کنید. سعی نکنید خود را با حالت کلی دیگران مقایسه کنید. تنها کسی که می توانید خود را با او مقایسه کنید خود شما هستید.

خلاصه

در نهایت بیشتر خواستن می تواند شما را به سخت کوشی تشویق کند. و یا می تواند شادی شما را از شما بگیرد. مخصوصا زمانیکه بخواهید از روش آسان به آنها برسید. از خواسته هایتان مطلع شوید و بدانید که چگونه حال شما را تغیر خواهند داد و چگونه شما را از ناامیدی و استرس ناشی از انتظارات غیر واقعی نجات خواهند داد.

ساعت ۱۱ است‌ و گوشی در حالت خواب گذاشته بودم. روی بالشتم استخودوس اسپری کرده
ترس از ازدواج را گاموفوبیا می نامند. به عنوان یک فرزند گرفتاری پدر و مادرتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

021-88583543