اثرات جسمانی در زندگی با فوبیا ها

اثرات جسمانی در زندگی با فوبیا ها

اثرات جسمانی در زندگی با فوبیا ها

زندگی با فوبیا می تواند چالش برانگیز باشد. حتی اگر شی یا وضعیت ترسناک در زندگی روزمره ی شما بطور مرتب ظاهر نشود، ممکن است متوجه شوید که زمان زیادی را صرف نگرانی اینکه شاید این وضعیت ظاهر شود، کرده و یا زمان خود را صرف آن می کنید که چگونه از ان وضعیت اجتناب کنید.

در حقیقت فوبیا چیزی است که با زندگی شما در تداخل است. بیایید در مورد انواع مختلف فوبیاها و اثرات جسمانی و روانی انها و نحوه ی صحبت کردن شما با خانواده و دوستانتان درباره ی وضعیتتان صحبت کنیم  و منابعی که این موضوع را پشتیبانی می کنند را در دسترس قرار دهیم.

گفتن به دوستان و خانواده

گفتن فوبیای خود به خانواده و یا دوستانتان ممکن است برای شما بسیار عاطفی باشد. ممکن است از اینکه آنها شما را قضاوت کنند یا شما را مسخره کنند بترسید.

ممکن است شما خودتان در گذشته در مورد کسی که از ترس و وحشت خودش حرف زده بود را مسخره کرده باشید. شما همچنین ممکن است نگران این باشید که عزیزان شما به شما برچسب بیمار بزنند. همچنین ممکن است دوستان شما از شما دوری کنند. اگرچه آشکار کردن فوبیای شما ممکن است دشوار باشد، اما گاهی برای روند بهبودی ضروری است.

در ابتدا ممکن است بخواهید با یکی دو دوست نزدیک در این باره صحبت کنید. به یاد داشته باشید که لازم نیست این موضوع را به همه بگویید، این انتخاب شماست. اگر شما یک روانشناس را ملاقات کنید او می تواند در باره ی این بحث های دشوار شما را راهنمایی کند، بطور کلی بهتر است تا حد امکان صادق باشید.

اثرات عاطفی و روانی فوبیاها

فوبیاها اغلب اثر مهمی دارند و باعث ایجاد مشکلاتی در بسیاری از حوزه های زندگی می شوند. شما ممکن است تعجب کنید که آیا احساس شما طبیعی است یا خیر. فوبیا می تواند با روشهای مختلف احساسی بر زندگی شما اثر بگذارد.

    • فوبیاها می توانند باعث ایجاد اضطراب شدید و پاسخهای احساسی و جسمی که با اضطراب همراهند، شوند.
    • فوبیاها می توانند موجب جداسازی شوند. بعضی از ترسها (به ویژه آگورافوبیا) می تواند موجب شود که شما از موقعیتهای اجتماعی اجتناب کنید. نه تنها شما را تنها می گذارد بلکه بعدا تعجب می کنید که چرا شما نمی توانید مثل هر کس دیگری باشید.
    • فوبیا می تواند شرم آور باشد. ممکن است شما به دلیل تنهایی خجالت زده شوید. (شما از چه چیزی ترسیده اید؟) و تصمیم گیری های شما ممکن است بر اساس فوبیاهایتان باشد. (مثلا زمانیکه شما یک سفر به جزیره ی خصوصی کارائیب را که هزینه های ان پرداخت شده اند را رد می کنید، چون شما از پرواز می ترسید)
    • فوبیا ممکن است به شما احساس درماندگی بدهد. مانند اینکه بقیه از اینکه چرا شما نمی توانید به راحتی نترسید احساس عجیبی دارند، شما ممکن است به دلیل ناتوانی در کنترل ترستان احساس بیچارگی و شکست بکنید. این احساس درماندگی به تنهایی باعث می شود که شما احساس کنید کنترل کمتری بر احساساتتان در زندگی دارید.

منابع پشتیبانی

ممکن است حمایت های اولیه را از درمانگرتان یا دوستان و نزدیکان بدست اورید و به این نتیجه خواهید رسید که این پشتیبانی ها باعث می شوند که راحتتر با ترس هایتان مقابله کنید. بسیاری از مردم خواندن تجارب شخصی افراد در مقابله با ترس هایشان مفید می دانند. عده ای دیگر به دنبال اطلاعات بروزترین و مدرن ترین درمان ها هستند.

بسیاری از افراد حرف زدن با کسی که برای آسان تر کردن کارها مقابلشان قرار گرفته را کار اسان و مفیدی می دانند.

اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به فوبیا بر خلاف ترس های مختلف و گوناگونی که دارند، نگرانی های مشابهی را تجربه می کنند.

هر نوع از فوبیا علاوه بر این نگرانی های مشترک، نگرانی های خاص و جداگانه ی خودش را دارد.

ممکن است پیدا کردن گروه پشتیبان یا جامعه ی پشتیبان  مناسب کمی وقت گیر باشد ولی بعد از انجام این کار از انجام دادن ان احساس نارضایتی نخواهید کرد.

حتی اگر خانواده شما و هر کدام از دوستانتان  بدانند که دقیقا شما در حال مقابله با چه چیزی هستید، حرف زدن با افرادی که خودشان این ترس هارا تجربه کرده اند تفاوت ها و ویژگی های خاص خودش را دارد.

زمانی را برای یادگیری گزینه های درمانی فوبیا و انواع درمان و مشاوره ای که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد، اختصاص دهید.

فوبیا های خاص

ترس های خاص ممکن است برای بقیه ی افراد حالت خنده دار و مسخره داشته باشد ولی زیاد موضوع خنده داری برای افرادی که ان را تجربه میکنند، نیست.

برخی از ترس ها در صورتیکه به طور روزانه در زندگی شما اتفاق نیافتند، قابل حل هستند.

اگر شما ترس از ارتفاع و بلندی دارید (آکروفوبیا) با نرفتن به مکان های بلند و اجتناب پذیری از ان ها قابل حل است.

برخی از ترس ها مانند ترس از عنکبوت (آراکنوفوبیا) را نمی توان در همه جا به آسانی خنثی کرد.

حتی ترس هایی مانند ترس از رعد و برق (آستروفوبیا) را فقط تاحدودی می توان کنترل کرد.

ممکن است در پرسیدن سوال از یک دوست جدید که آیا سگ دارند یا نه و یا اینکه در مسافرتتان از قایق استفاده خواهید کرد یا نه، احساس خجالت بکنید. درحالیکه، اگر شما ترس خاصی دارید، از مکان ها و شرایط جدید هم احساس ترس و نگرانی خواهید داشت. ممکن است نگران باشید که عامل ترس شما در ان مکان حضور خواهد داشت. (و در این حالت شما شروع به ترس از ترس هایتان می کنید)

این احساس ترس و نگرانی از ترس هایتان ممکن است به موضوعی تبدیل شود که زندگیتان را به تباه بکشد.

فوبیای اجتماعی

مانند حالت خاصی  که گروهی از مردم به مردی  در وسط خیابان زل زده اند.

اضطراب اجتماعی می تواند تاثیر منفی زیادی بر زندگی اجتماعی شما داشته باشد ولی کمک و پشتیبانی همیشه در دسترس است.

فوبیای اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی می تواند زندگی محدودی برای شما بسازد. ممکن است آینده ی شغلی شما مانند کار در اموزش و پرورش بخاطر این ترس تباه شود.

همه ی قرار ها و دیدار ها را کنسل کنید و به جای رفتن به مهمانی ها خانه نشین شوید.

ترس اجتماعی می تواند باعث شود که شما رفتار های عجیب و غریبی از خودتان بروز دهید که به ترس شما در قرار گرفتن در اجتماع مربوط می شود. (اختلال انزوا طلبی یا ترس از مکان های عمومی)

اختلال انزوا طلبی یکی از اختلال های سخت است ولی درمان های موجود می توانند افراد دارای این ترس ها را به حالت عادی و نرمال برگردانند.

این اختلال شاید سخت ترین نوع ترس ها باشد و درمان ان نیز سخت است.

این اختلال اساسا به معنی ترس از حمله های ناگهانی است.

هنگام تلاش برای غلبه بر این نوع اختلال، ممکن است حمله های ناگهانی را تجربه کنید که شما را در درمان این اختلال نا امید کند و یا باعث تشدید این اختلال شود. خوشبختانه، هنگامی که این اختلال شناخته می شود، متد ها و روش هایی برای غلبه بر این بیماری وجود دارد.

سن کودک و نحوه درک او از محیط در نحوه تاثیر گذاری مرگ روی آنها مؤثراست.
اولین قدم در درمان قطعی وسواس فکری شدید شناخت هرچه بهتر آن است. مهم است
همه ی افراد درد را تجربه می کنند. در واقع درد ناگهانی یک هشدار بسیار
طلاق ها می‌توانند بسیار مخرب باشند. اینکه هر بخش از زندگی‌تان را با کسی سهیم
افسردگی و تنهایی احساسات رایجی هستند، اما گاهی اوقات این احساسات می توانند توان فرسا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

021-88583543