خانه » بالینی » ADHD در دختران چه علایمی دارد؟
ADHD در دختران چه علایمی دارد؟

ADHD در دختران چه علایمی دارد؟

علائم ADHD در دختران

برای مدت طولانی ADHD اختلالی دیده می‌شد که روی مردان تأثیر می‌گذارد. با افزایش تحقیقات درک ما از ADHD عمیق‌تر شده و ADHD در دختران بیشتری تشخیص داده می شود . این خبر خوبی است زیرا زندگی با ADHD تشخیص داده‌ نشده می‌تواند باعث مشکلات فراوانی مانند مشکل تطابق با کلاس درس، عزت‌نفس پایین و سرزنش خود شود.

دختران به احتمال بیشتری ADHD نوع عدم توجه دارند، درحالی‌که پسران معمولاً ADHD نوع بیش‌فعال-تکانشی دارند. تشخیص ADHD کودکی که از نظر جسمی فعال و احتمالاً لجباز است خیلی ساده‌تر از کسی است که خیال‌پرداز و کمرو به نظر می‌رسد.

ADHD در دختران چگونه است؟

عدم‌ توجه: برای بسیاری از دختران توجه بزرگترین چالش آنها است. وقایع بیرونی موجب پرت شدن حواس آنها می‌شود. برای مثال حضور یک پرنده بیرون پنجره باعث پرت شدن حواس آنها می‌شود که مانع توجه کردن به کارهای مهمتری مثل امتحان فردا می‌شود.

همچنین آنها می‌توانند به‌صورت درونی دچار حواسپرتی شوند و به دنیای خودشان رانده شوند. گاهی اوقات این یک استراتژی مقابله برای سرگرم نگه‌داشتن خودشان در زمان بی‌حوصلگی است. سایر اوقات آنها فاقد هرگونه احساس کنترل روی این پدیده هستند. تمرکز فوق‌العاده می‌تواند احتمال وجود ADHD را از نگاه والدین و معلمان پنهان کند، زیرا ممکن است آنها به این توجه کنند که یک او ساعتها روی موضوعی که علاقه دارد تمرکز می‌کند.

بیش‌فعالی: اگر دختری بیش‌فعالی داشته باشد احتمالاً به عنوان یک پسربچۀ شیطان توصیف می‌شود، زیرا او تحرک فیزیکی را دوست دارد و به نظر نمی‌رسد از کارهای معمول دختران هم‌سن و سال خود لذت ببرد. همچنین ممکن است او به شیوه‌هایی مثل خط‌خطی کردن مداوم و حرکت کردن اطراف صندلی خود در حال حرکت باشد که کمتر آشکار هستند.

تکانشگری: دختری که تکانشگری دارد، ممکن است خیلی پرحرف باشد و به صورت تکانشی حرف بزند، وسط حرف دیگران بپرد و در طول مکالمه بارها موضوع بحث را تغییر دهد. ممکن است بدون فکر کردن در مورد تأثیر کلمات روی دیگران آنها را بیرون بریزد. بعضی از دخترها به عنوان خیلی هیجانی (یک ملکۀ درام) توصیف می‌شوند و به راحتی تحریک می‌شوند.

علائم ADHD می‌تواند به نحو کاملاً متفاوتی در هر کودکی ظاهر شود. ممکن است شما یک پسر مبتلا به ADHD داشته باشید و دختر شما در مدرسه مشکل داشته باشد، اما شما هیچ وقت به این فکر نیفتاده‌اید که ممکن است دختر شما هم ADHD داشته باشد، چون مشکلات او کاملاً متفاوت هستند. نشانه‌های ADHD در دختران معمولاً به عنوان مشخصه‌های شخصیت یک دختر دیده می‌شوند.

۲۰ علامت احتمالی ADHD در دختران

 1. دشواری در حفظ تمرکز، به راحتی حواس او پرت می‌شود
 2. تغییر تمرکز از یک فعالیت به یک فعالیت دشوار دیگر
 3. به‌هم‌ریخته و بی‌نظم (از نظر ظاهری و محیط اطراف او)
 4. فراموش‌کاری
 5. مشکل در تمام کردن وظایف
 6. خیال‌پرداز است و در دنیای خودش است
 7. برای پردازش اطلاعات و دستورات زمان زیادی می‌خواهد (حتی ممکن است به نظر برسد به حرفهای شما گوش نمی‌دهد)
 8. به نظر می‌رسد اشتباهات ناشی از «بی‌دقتی» مرتکب می‌شود
 9. همیشه تأخیر دارد (مدیریت زمان ضعیف)
 10. خیلی پرحرف است (همیشه چیزهای زیادی برای گفتن دارد اما شنونده خوبی نیست)
 11. بیش فعالی
 12. از نظر کلامی تکانشی است، بدون تفکر حرفها می‌زند و وسط حرف دیگران می‌پرد
 13. به نظر می‌رسد به راحتی ناراحت می‌شود
 14. نسبت به صدای مزاحم، پارچه‌ها و هیجان‌ها خیلی حساس است
 15. به نظر می‌رسد با انگیزه نیست
 16. ظاهراً تلاش نمی‌کند
 17. به نظر کم‌رو می‌رسد
 18. گوشه‌گیر به نظر می‌رسد
 19. به راحتی گریه‌اش می‌گیرد
 20. ممکن است غالباً درها را با شدت ببندد

دخترانی که به طور مداوم در این حوزه‌ها دچار مشکل هستند باید برای ارزیابی ADHD ارجاع داده شوند.

اگر ADHD تشخیص داده شود، می‌تواند درمان شود و تحت مدیریت قرار گیرد. فقط دانستن اینکه آنها ADHD دارند، دختران را از بار سنگین گناه و شرم رها می‌کند. همچنین آنها را از برچسب‌های مخرب «بدون‌انگیزه»، «احمق» یا «تنبل» نجات می‌دهد. آنها فقط ADHD دارند. می‌توان راهبردهایی به کاربرد که زندگی آنها کمی آسانتر شود و آینده درخشان‌تری داشته باشند.


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

افسردگی: دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی را بشناسیم

افسردگی یا اختلال افسردگی شدید یک شرایط سلامت روان است که با احساس ناراحتی خیلی زیاد، انزوا و ناامیدی شناخته می شود که بر روی چگونگی فکر کردن، احساس و عملکرد افراد تاثیر می گذارد. این شرایط ممکن است به طور قابل توجهی با زندگی روزانه فرد در تداخل باشد و ممکن است افکار مربوط به خودکشی را بی اعتبار کند. افسردگی همانند ناراحتی، تنهایی یا غم و اندوه ناشی از تجربه یک زندگی چالشی (مانند مرگ یک عزیز) نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی بیشتر بدانید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از