خانه » بالینی » اضطراب و استرس » ۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!

۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!

همه‌ ی ما روزانه در موقعیت‌ های منفی بسیاری قرار می‌گیریم که باعث عصبانیت یا ترس ما می‌شوند. اگر تا به حال رئیسی نداشته‌اید که شما را تحقیر کند، در مبارزات سیاسی میان همکارانی که به دنبال موقعیت‌های بالاتر هستند، شرکت نکرده‌اید یا در جایی کار نکرده‌اید که از کارکنانش سوء استفاده کند، فقط کافی است تلویزیون را روشن کنید؛ خواهید دید چیزهای زیادی هستند که می‌توانند شما را عصبانی یا هراسان کنند.

 

اغلب پیش از تشخیص سرطان یا بروز حمله‌ قلبی در بسیاری از افراد، رویدادهای بزرگ و پر استرسی برای آنها پیش می‌آید. این اتفاقات منفی با فشار خون بالا، سکته‌ مغزی، دیابت و سایر بیماری‌های دژنراتیو و همچنین اختلالات روحی مانند افسردگی و اضطراب مرتبط هستند.

 

استرس چگونه شما را نابود می‌کند؟

آنچه واقعا جالب است، این است که دانشمندان به اطلاعات دقیقی در مورد آنکه استرس چگونه ما را نابود می‌کند، دست یافته‌اند. اینها ۳ روشی هستند که استرس به‌طور منفی بر بدن ما تأثیر می‌گذارد:

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   اضطراب فراگیر را می شناسید؟ آیا با نگرانی و ترس مزمن زندگی می‌کنید؟
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
  • بر سلول‌های کُشنده‌ی طبیعی تأثیر می‌گذارد.

استرس می‌تواند بر میزان فعالیت سلول‌های کشنده‌ی طبیعی شما و نحوه‌ی عملکردشان تأثیر بگذارد. سیستم‌های کشنده‌ی طبیعی، به‌عنوان یک تیم نظارتی برعلیه ویروس‌ها و سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند. هنگامی که میزان فعالیت آنها کاهش یابد، ویروس‌ها یا سایر میکروب‌ها به راحتی بر بدن غلبه می‌کنند و سلول‌های سرطانی تکثیر می‌شوند.

این امر می‌تواند مستقیما با علت بروز سرطان در وهله‌ی اول مرتبط باشد. بسیاری از بیماران سرطانی می‌گویند که قبل از تشخیص بیماری‌شان از یک دوره استرس شدید رنج برده‌اند.

 

  • استرس IgA ترشحی را کاهش می‌دهد.

استرس می‌تواند سطوح IgA ترشحی را کاهش دهد. IgA ترشحی، یک ایمونوگلوبین است که در ترشحات مخاط در دهان، سیستم گوارش، ریه‌ها و دستگاه ادراری وجود دارد. آن یکی از اولین خطوط دفاعی شما در مقابل پاتوژن‌هایی است که سعی دارند عفونت ایجاد کنند.

محققان دریافته‌اند که یک فوران خشم ۵ دقیقه‌ای می‌تواند تا ۵ ساعت باعث تأثیر منفی روی سطوح IgA ترشحی شود.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   با ۱۰ راه ساده بر استرس ناشی از امتحان غلبه کنید!!!!!!!!!
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
۳ راهی که رویدادهای پر استرس شما را نابود می‌کنند!
  • بر میکروفلورای روده‌ی شما تأثیر می‌گذارد.

استرس می‌تواند بر میکروفلورای شما نیز اثر بگذارد. مشخص شده که ترس یا خشم، تغییرات منفی در تعادل فلورای دستگاه روده‌ای شما ایجاد می‌کند. اثر این احساسات روی فلورا از تغییرات رژیم غذایی بیشتر است. در یک مطالعه، این دو احساس منفی باعث نابودی لاکتوباسیلوس حساس و بیفیدوباکتریوم شدند، در حالی که ای‌کولای و انتروباکتریا (آنهایی که باعث بیماری می‌شوند) افزایش یافتند.

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

گسست در افراد مبتلا به PTSD چیست؟

گسست در افراد مبتلا به PTSD چیست ؟

گسست در افراد مبتلا به PTSD چیست؟ در مورد علائمی که ممکن است بر روی شما اثر بگذارد بیشتر بدانید. به طور کلی گسست به معنی عدم داشتن رابطه یا ارتباطات می باشد. بنابراین یک تعریف کاربردی از گسست برای افراد مبتلا به اختلال تنشهای بعد از ضربه روحی (PTSD) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *