خانه » بالینی » کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟
کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

نقشه جدید مغز نشان می دهد کلمات در کجای سرتان ذخیره می شوند. محققان نقشه جدیدی برای مغز انسان کشیدند که نشان می دهد ما کلمات را بر اساس معنا در کجا قرار می دهیم و می تواند بهتر از هر زمانی در خواندن فکر به ما کمک کند. دانشمندان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، نسخه ای از این نقشه را به صورت آنلاین منتشر کردند، و این امکان برای شما فراهم است که تمام نقاط مغز را کشف کنید، ببینید انواع مختلف کلمات در کجا ذخیره می شوند، از اجتماعی و فضایی گرفته تا دیداری و خشن.

کانال تلگرام صدای زندگی


گروه اجرای این نقشه را با بازی هفت شرکت کننده مختلف در مسابقه دو ساعته رادیویی ساخته است و در اسکن مغزشان از MRI عملکردشان هم استفاده می کردند. اسکن مغز نشان داد که چگونه سطح اکسیژن خون در مغز تغییر می کند و این اطلاعات سپس به عنوان مقیاسی برای چگونگی فعال شدن قسمت خاصی از مغز استفاده شد.

سپس گروه در صدد مقایسه فعالیت مشاهده شده مغز و نوع کلماتی که شرکت کنندگان در همان لحظه می شنیدند، برآمد. آن ها ۱۲ گروه برای کلمات ساختند که در تمام مغز ظاهر می شوند. نتایج در مجله نیچر به چاپ رسید اما می توانید یافته ها را در وب سایت شان هم ببینید.

این نقشه، که اطلاعات ۶ شرکت کننده را ترکیب می کند، نشان می دهد کلمات در بیش از ۱۰۰ ناحیه در مغز ذخیره می شوند، در طول نیم کره راست و چپ پخش می شوند. این به نوبه خود کشف جالبی از آن جایی است که تصور می شد سمت چپ معمولا در پردازش زبان فعالیت دارد. کلمات به صورت مجزا در چندین نقطه از مغز ظاهر می شوند، و یک نقطه می تواند به بیش از یک کلمه مرتبط باشد. ترکیب کلمات که در آن نقاط مختلفی روشن می شوند کمک می کند که معنا ایجاد شود و اجازه می دهند یک کلمه معانی متفاوتی داشته باشد.

محققان اشاره کردند از نقشه می توان برای فهم دقیق تر منظور افرادی که دارای شرایطی مثل آلزایمر هستند و این که به چه چیزی فکر می کنند با اطلاعات MRI استفاده کرد. حتی تا این حد پیش رفته و ادعا می کنند که می توان از این بینش برای ساخت نوع جدیدی از “زبان رمزگشا” استفاد کرد و می تواند برای کمک به افرادی که قادر به تکلم در محاورات اجتماعی نیستند به کار رود. اگر چه احتمالا برای رسیدن این تکنولوژی خاص، باید کمی صبر کنیم.ولی تصور همین که افرادی که ناتوان در تکلم هستند یا نمی توانند به خوبی صحبت کنند، درمان می شوند، لذت بخش است و به هر آدمی روحیه می دهد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   مبارزه با افکار منفی و راهکاری مناسب برای مقابله با ناامیدی

شماره های تماس با صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

چیکار کنیم که اضطراب سفر ما را از سفر کردن منصرف نکند؟

چیکار کنیم که اضطراب سفر ما را از سفر کردن منصرف نکند؟

اضطراب می تواند افراد را در شکل های مختلف دچار ناامیدی و دلسردی کند و محیطی پر از ترس و انزوا را برای افراد ایجاد کند. یکی از مواردی که برای افراد با اختلالات اضطرابی همچون وسواس فکری، عملی، حملات اضطراب (پانیک) و غیره بسیار معمول است ترس از بیرون رفتن از خانه و روبرو شدن با محیطی متفاوت از محل زندگی خود است. اضطراب می تواند افراد را از سفر کردن و تجربه محیط های مختلف مستاصل کند، در ادامه برای شما تجربه ی فردی را ترجمه کرده ام که با وجود اضطراب و حملات اضطراب (پانیک) فرصت سفر کردن را از خود دریغ نکرده است و در این زمینه حتی به چاپ کتاب خود در مورد سفر پرداخته است. امیدوارم این مطلب باعث انگیزه بیشتر برای افرادی شود که احساس می کنند با وجود داشتن اضطراب توانایی انجام سفر را ندارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *