خانه » بالینی » کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟
کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

نقشه جدید مغز نشان می دهد کلمات در کجای سرتان ذخیره می شوند. محققان نقشه جدیدی برای مغز انسان کشیدند که نشان می دهد ما کلمات را بر اساس معنا در کجا قرار می دهیم و می تواند بهتر از هر زمانی در خواندن فکر به ما کمک کند. دانشمندان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، نسخه ای از این نقشه را به صورت آنلاین منتشر کردند، و این امکان برای شما فراهم است که تمام نقاط مغز را کشف کنید، ببینید انواع مختلف کلمات در کجا ذخیره می شوند، از اجتماعی و فضایی گرفته تا دیداری و خشن.


گروه اجرای این نقشه را با بازی هفت شرکت کننده مختلف در مسابقه دو ساعته رادیویی ساخته است و در اسکن مغزشان از MRI عملکردشان هم استفاده می کردند. اسکن مغز نشان داد که چگونه سطح اکسیژن خون در مغز تغییر می کند و این اطلاعات سپس به عنوان مقیاسی برای چگونگی فعال شدن قسمت خاصی از مغز استفاده شد.

سپس گروه در صدد مقایسه فعالیت مشاهده شده مغز و نوع کلماتی که شرکت کنندگان در همان لحظه می شنیدند، برآمد. آن ها ۱۲ گروه برای کلمات ساختند که در تمام مغز ظاهر می شوند. نتایج در مجله نیچر به چاپ رسید اما می توانید یافته ها را در وب سایت شان هم ببینید.

این نقشه، که اطلاعات ۶ شرکت کننده را ترکیب می کند، نشان می دهد کلمات در بیش از ۱۰۰ ناحیه در مغز ذخیره می شوند، در طول نیم کره راست و چپ پخش می شوند. این به نوبه خود کشف جالبی از آن جایی است که تصور می شد سمت چپ معمولا در پردازش زبان فعالیت دارد. کلمات به صورت مجزا در چندین نقطه از مغز ظاهر می شوند، و یک نقطه می تواند به بیش از یک کلمه مرتبط باشد. ترکیب کلمات که در آن نقاط مختلفی روشن می شوند کمک می کند که معنا ایجاد شود و اجازه می دهند یک کلمه معانی متفاوتی داشته باشد.

محققان اشاره کردند از نقشه می توان برای فهم دقیق تر منظور افرادی که دارای شرایطی مثل آلزایمر هستند و این که به چه چیزی فکر می کنند با اطلاعات MRI استفاده کرد. حتی تا این حد پیش رفته و ادعا می کنند که می توان از این بینش برای ساخت نوع جدیدی از “زبان رمزگشا” استفاد کرد و می تواند برای کمک به افرادی که قادر به تکلم در محاورات اجتماعی نیستند به کار رود. اگر چه احتمالا برای رسیدن این تکنولوژی خاص، باید کمی صبر کنیم.ولی تصور همین که افرادی که ناتوان در تکلم هستند یا نمی توانند به خوبی صحبت کنند، درمان می شوند، لذت بخش است و به هر آدمی روحیه می دهد.

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

مرور بر اختلال اضطراب فراگیر (GAD) - قسمت اول

مرور بر اختلال اضطراب فراگیر (GAD) – قسمت اول

اختلالات اضطرابی گروهی از اختلالات روانی است که با دو ویژگی کلیدی ، خود را از دیگر مشکلات متمایز می کند: ترس و اضطراب. ترس احساسی است که در واکنش به یک تهدید قریب الوقوع (واقعی یا خیالی) تجربه می شود. از سوی دیگر اضطراب یک حالت احساسی برای تهدید احتمالی در آینده می باشد. اختلال اضطراب فراگیر (GAD) ، با وجود نام آن یک نوع خاص از اختلال اضطراب است. ویژگی برجسته اختلال اضطراب فراگیر نگرانی مداوم ، بیش از حد و ناخوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *