خانه » هنردرمانی » چرا ماندالا ؟
ماندالا چیست
ماندالا چیست

چرا ماندالا ؟

روانشناس سوئیسی ،کارل یونگ در فعالیت های درمانی خود متوجه شده بود که ماندالاها تاثیر جادویی دارند ،آشفتگی های روان را کاهش داده و در آن نظم ایجاد می کنند و اغلب تاثیراتی روی افراد می گذارند که بعدها مشخص می شود.

  • ماندالاها به این دلیل نتیجه بخش هستند که به ذهن ناهشیار آزادی می دهند و به این ترتیب آنچه را که به زیر رفته است ، به سطح می آورند. نقش و نگارهایی مانند تخم مرغ ، گل نیلوفر ، ستاره ، خورشید ، مار ، قلعه ، شهر ،چشم و… بدون هیچ دلیل روشنی در ماندالاها قرار میگیرند ولی نشان دهنده فرایندهایی هستند که در سطوح عمیق ذهن هوشیار فرد وجود دارند. به عقیده یونگ وقتی فرد بتواند تعریف با معنایی از یک ماندالا ارائه کند ، روند درمان آغاز می شود و این یک قدم در راه رسیدن به تفرد است .

برای آشنایی بیشتر با هنردرمانی ماندالایی اینجا کلیک کنید. 

  • بنابراین برای رسیدن به سطوح زیرین روان خود فقط احتیاج به کاغذ و قلم داریم تا بتوانیم با ناهشیار خود مواجه شویم !
    برای رسم یک ماندالا اصلا به مهارت داشتن در نقاشی احتیاجی نیست ، چرا که در دنیا هرکسی با هرنوع توانایی ای قادر به ترسیم آن است . برای شروع کار و آشنایی بیشتر با ماندالا می توان از رنگ آمیزی آن شروع کرد . رنگ آمیزی ماندالا برای هر رده ی سنی مناسب می باشد و افزایش دهنده احساس آرامش در فرد است . در زیر چند نمونه ماندالا قرار دارد که می توانید آن را به وسیله برنامه paint رنگ آمیزی کنید و یا اینکه می توانید آن ها را پرینت گرفته ، رنگ آمیزی کنید و برای ما ارسال کنید . تا ما بتوانیم تفسیری مختصر از آنچه که انجام داده اید به شما ارائه دهیم .رنگ آمیزی

رنگ آمیزیرنگ آمیزی


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی مریم ناصری

کارشناس ارشد روانشناسی عمومی هنردرمانگر و ماندالا تراپیست

همچنین ببینید

ماندالا

هنردرمانی و ماندالا

هنر درمانی بیانگر شیوه های استفاده از نمادها و فعالیت های هنری برای ایجاد احساسات مثبت و مهارت ذهنی برای سازگاری مقابله بهتر با مشکلات است. کارتارسیس چیست و در هنردرمانی چه جایگاهی دارد؟ معمولا هنردرمانی را با تخلیه و پالایش روانی یا به اصطلاح "کاتارسیس" می شناسند. اگر مفهوم کاتارسیس را "پالایش روانی" و نه صرفا تخلیه هیجانات در نظر بگیریم ،فرایندی است که ضمن ابراز و برون ریزی احساسات، بهسازی و باز سازی آن را به همراه دارد؛ در واقع تعارضات و مشکلات و هیجان های بیمار به گونه ای سازنده ،تصفیه و بازیافت می شوند و مکانیزم های مفید تر و درک سالم تری پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *