خانه » روانپزشکی » کلردیازپوکساید | هر چیزی که درباره کلردیازپوکساید (لیبریوم) باید بدانید
هر چیزی که درباره کلردیازپوکساید باید بدانید
هر چیزی که درباره کلردیازپوکساید باید بدانید

کلردیازپوکساید | هر چیزی که درباره کلردیازپوکساید (لیبریوم) باید بدانید

کلردیازپوکساید چیست

داروی کلردیازپوکساید (لیبریوم) در کنترل اختلالات اضطراب یا برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب و همچنین برای رفع علائم قطع مصرف الکل مصرف می‌شود. این دارو یکی از پرمصرف ترین داروهای ضد اضطراب می باشد . که دارای خاصیت آرام بخش ، خواب آور و ضد لرزش نیز می باشد .
این دارو از خانواده بنزودیازپین‌ها به شمار می‌رود ، نام تجاری این دارو لیبریوم می باشد و به شکل قرص‌های ۵ و ۱۰ میلی‌گرمی در داروخانه‌های کشور عرضه می‌شود .


هشدار ! تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد و سایت صدای زندگی هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد.

مکانیسم اثر داروی کلردیازپوکساید
ساز و کار کلردیازپوکساید در بدن، مهار سطوح زیر قشری دستگاه عصبی است. به همین دلیل، از این دارو در کنترل کوتاه‌مدت اضطراب و در قطع ناگهانی الکل و همچنین پیش از اعمال جراحی به منظور شل کردن عضلات نیز استفاده می‌شود. این دارو از راه خوراکی جذب می‌شود و تمایل زیادی برای اتصال به پروتئین‌های پلاسمایی دارد. در کبد متابولیزه شده و به متابولیت‌های فعال تبدیل می‌شود. نیمه عمر آن ۳۰-۵ ساعت و دفع آن از طریق کلیه می‌باشند.زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد، به سرعت و میزان تجمع دارو و به نوبه خود به نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

مقدار مصرف

بزرگسالان:
به عنوان ضد اضطراب ۲۵-۵ میلی‌گرم ۳ یا ۴ بار در روز و به عنوان درمان علائم قطع مصرف الکل ( تکسین بخش- خواب آور) ابتدا ۱۰۰-۵۰ میلی‌گرم مصرف می‌شودو سپس بر حسب نیاز تا حداکثر /day mg400 تکرار می‌گردد.
مصرف کلردیازپوکساید در اضطراب خفیف ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم سه بار در روز است و در اضطراب شدید از ۲۰ میلی‌گرم سه بار در روز نیز می‌توان استفاده کرد.

کودکان :
به عنوان ضد اضطراب در کودکان با سن بیشتر از ۶ سال، ۵ میلی‌گرم ۴-۲ بار در روز مصرف می شود. ودر صورت نیاز مقدار مصرف تا ۱۰ میلی گرم ۳-۲ بار در روز افزایش می‌یابد.

 

تداخل دارویی
مصرف همزمان با داروهای مضعف CNS ، ضد دردهای مخدر، بیهوش‌کننده‌های عمومی، مهار کننده‌های مونوآمینواکسیداز (MAO)، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای و داروهای پائین‌آورنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می‌شوند.(مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید نماید. آنتی اسید‌ها جذب کلردیازپوکساید‌ را به تأخیر می‌اندازند. کاربامازپین‌ متابولیسم کلردیازپوکساید را افزایش و غلظت سرمی آن را کاهش می‌دهد. مصرف همزمان بنزودیازپین‌ها با ایتراکونازول‌ و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین‌ها و درنتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این دارو‌ها شود.

موارد منع مصرف :
• در بیماری تنفسی،‌ضعف عضلانی، بیماران با سابقه مصرف نابجای دارو و الکل و یا افراد با اختلال شخصیتی، مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلاء به آن،‌ میاستنی گراو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
• افرادی که حساسیت مفرط را نسبت به خانواده بنزودیازپین‌ها دارند، به هیچ عنوان نباید از این دارو استفاده کنند
• در افراد مسن، نارسایی کبدی و نوجوانان و افراد به شدت بیمار کلیوی مقدار مصرف دارو باید کاهش پیدا کند.
• مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد دارو، خطر برزو وابستگی‌های جسمی و روانی را افزایش می‌دهد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   وقتی مغزتان در خودرو تصور می‌کند مسموم شده‌اید!

عوارض جانبی
خواب‌آلودگی روز بعد از مصرف، گیجی و عدم تعادل‌ (بخصوص در افراد مسن) ، فراموشی، وابستگی ، تحرک‌پذیری غیرعادی و در برخی موارد سردرد، سرگیجه، ضعف و خستگی، یبوست، افت فشار خون، افزایش ترشحات بزاق، کرامپ و درد در ناحیه شکم، بثورات جلدی، اختلال بینایی، تغییر در میل جنسی، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، وزوز گوش، خارش اختلالات خونی و یرقان از عوارض جانبی این دارو هستند.

 

هشدارها
• در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد دارو بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید
• قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه مثل قرص ضد سرماخوردگی و ضد حساسیت با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است این داروها سبب افزایش اثرات کلر دیازپوکساید شود .
• سیگار اثر این دارو را کاهش می دهد .
• در طول درمان با این دارو از تغییر ناگهانی وضعیت از حالت نشسته به ایستاده و یا خوابیده به نشسته اجتناب نمائید .
• قبل از بلند شدن از تخت خواب پاهای خود را برای چند دقیقه از تخت آویزان کنید تا از سرگیجه و کاهش ناگهانی فشار خون جلوگیری شود .
• اگر در زمان مصرف کلر دیازپوکساید باردار شدید یا قصد باردار شدن دارید به پزشک اطلاع دهید .
• قطع ناگهانی دارو ممکن است سبب بروز بی خوابی ، عصبانیت و لرزش شود .
• آزمایشات دوره ای مورد نیاز را طبق دستور پزشک انجام دهید .

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   ناگفته هایی درباره ی پرخوری عصبی

نکات قابل توصیه :
• این دارو ممکن است وابستگی ایجاد کند و نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
• در صورت تجویز داروی کلردیازپوکساید برای سالمندان، مراقب وضعیت تعادل آنان باشید و در صورت نداشتن تعادل، مصرف آن را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید که در این حالت، حرکت بیمار حتما باید با همراه صورت گیرد.
• اگر بعد از چند هفته اثر درمانی کاهش یابد، باید به پزشک مراجعه شود.
• در صورت بروز خواب‌آلودگی، سرگیجه، منگی، از دست دادن مهارت درانجام کار بخصوص در افراد مسن، دارو باید احتیاط شود.
• به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود.
• مصرف هم‌زمان کلردیازپوکساید با الکل، داروهای ضد تشنج، خواب‌آور و آرامش‌بخش سبب تضعیف تنفس می‌شود، بنابراین پزشک خانواده‌‌تان را درباره داروهایی که مصرف می‌کنید، آگاه کنید.
• دقت کنید که کلردیازپوکساید را در هر تنش روزانه مصرف نکنید. همچنین مصرف بیش از چهار ماه این دارو نیز مگر با تجویز پزشک‌تان توصیه نمی‌شود .
• در صورت خشک‌شدن دهان متعاقب مصرف دارو، از آب‌نبات، آدامس و یا مزه‌مزه‌کردن آب استفاده کنید.
• پس از مصرف دارو، از رانندگی و کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری دارد، خودداری کنید.

 

شما نیز به دلیل مشکلات اضطرابی این دارو را مصرف می کنید؟

آیا می دانید اضطراب را می توان بدون دارو و عوارض جانبی بطور قطعی درمان کرد؟

زیر نظر دکتر یعقوب اسماعیلی بهترین روانشناس و متخصص درمان اضطراب ، استرس ، وسواس های فکری و فوبیا

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

اختلال وسواس یک اختلال زیستی، عصبی، شناختی و رفتاری است که با رفتار و افکار تکرار شونده همراه است و در کارکرد روزانه فرد مشکل ایجاد می کند. وسواس می تواند علت های مختلفی داشته باشد مانند: وراثت، شیوه تربیتی والدین، نابهنجاری های سیستم عصبی و غیره.

8
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
سارانسیمصدای زندگیsamira Recent comment authors
  مشترک  
آگاه سازی از
سارا
Guest
سارا

سلام من روزی یک چهارم قرص پوکساید ۵ و میخورم و دکترم گفته تو عملا هیچی نمیخوری چون قرص پوکساید و اگر تقسیم کنی اثرش ازبین میره اما من به شدت به اون یک چهارم وابسته ام و وقتی نمیخورم در حد مرگ حالم بد میشه اصلا نمیتونم اون حال و تحمل کنم و بیشتر از سه روز نمیتونم طاقت بیارم
اگر دکترم میگه این قرص که یک چهارم شده اثرش و از دست داده پس چرا من اینقد بدون قرص حالم بد میشه چیکار کنم که بدون این یک چهارم قرص زندگی کنم خیلی نگرانم

نسیم
Guest
نسیم

سلام وادب
ببخشید من این دارو فقط برای دوهفته برام تجویز سده.همراه با پروپرانولول که صبح می خورم و کلردیازپوکساید ۵ میلی رو شب یه دونه
برای اضطراب
خواستم بدونم اگه بعد از دو هفته که داروم تموم شد یکباره دو تاشو قطع کنم مشکلی پیش نمیاد؟

samira
Guest
samira

سلام کن دکترم این قرصو با پرانول برام تجویز کردن هزکدوم یه دونه.تورو خدا بگید این دارو فراموشی میاره؟؟ روی یادگیری اثر میزاره؟ آخه من دارم برای کنکور آماده میشم.خیلی میترسم