خانه » خانواده » نکاتی برای افزایش هوش نوزاد
نکاتی برای افزایش هوش نوزاد
نکاتی برای افزایش هوش نوزاد

نکاتی برای افزایش هوش نوزاد

متخصصان تحول و رشد نوزادان معتقدند که سال اول یکی از مهم‌ترین زمان‌های یادگیری است. اما اکثر والدین نمی‌دانند که با چه روش‌هایی نوزاد خود را تحریک کنند. در اینجا فعالیت‌هایی ارائه شده است تا شما بتوانید از طریق آن نوزاد خود را تحریک کنید و از این راه به افزایش هوش نوزاد خود کمک نمایید. 

 

تمرین‎های نوع اول افزایش هوش نوزاد: تحریک کردن بینایی نوزاد

۱. سعی کنید با او تماس چشمی داشته برقرار کنید.

از لحظات مختصر و کوتاهی که چشمان نوزادتان باز است نهایت استفاده را ببرید و مستقیم به او نگاه کنید. نوزادان خیلی زود توانایی تشخیص چهره را به دست می‌آورند و یادتان باشد که چهره‌ی شما از اهمیت بسزایی برخوردار است. هر زمانی که او به شما خیره می‌شود و زل می‌زند در حال ساختن حافظه‌ی خویش است.

 

۲- زبان خود را بیرون بیاورید.

مطالعات نشان داده‌اند که نوزادان تازه متولد شده دو روزه می‌توانند حرکات چهره‌ای را تقلید کنند. این کار نشانه‌ی اولین تلاش‌های آنها برای حل مسئله است.

 

۳- ایجاد تفاوت.

دو عکس را در فاصله‌ی ۱۲ تا ۱۵ اینچی صورت نوزاد نگه دارید. این دو عکس باید با یکدیگر شباهت داشته باشند و فقط یک تفاوت کوچک بین آنها وجود داشته باشد (مثلاً در یکی درخت باشد و در دیگری نه). این کار بعداً به توانایی او در خواندن کمک می‌کند.

 

تمرین‌های نوع دوم افزایش هوش نوزاد: حرف بزنید، او را بخندانید.

۴- آواز بخوانید.

تا می‌توانید آهنگ‌های مختلف را یاد بگیرید. برخی از پژوهش‌ها مطرح کرده‌اند که یادگیری ریتم موزیک با یادگیری ریاضی ارتباط دارد.

نکاتی برای افزایش هوش نوزاد
نکاتی برای افزایش هوش نوزاد

 

۵- به او سرنخ بدهید.

قبل از اینکه کاری را انجام دهید به او سرنخ‌هایی بدهید. مثلاً قبل از اینکه چراغ را خاموش کنید بگویید که «من می‌خوام چراغ رو خاموش کنم» و کلید برق را فشار بدهید. شما با این کار به او علت و معلول را آموزش می‌دهید.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست و چگونه کودک خلاقی داشته باشیم

۶- کف پایش را بخارانید (غلغلک بدهید).

خندیدن اولین گام در شکل‌گیری حس شوخ‌طبعی است.

 

۷- جک تعریف کنید.

یادتان باشد که باید خیلی جک‌های ساده تعریف کنید. مثلا به عکس پدر اشاره کنید و بگویید این مامان است و بخندید.

 

تمرین‌های نوع سوم افزایش هوش نوزاد: از هر فرصتی برای برقراری ارتباط استفاده کنید.

۸- اگر امکان دارد شیردهی را از طریق پستان انجام دهید.

مطالعات نشان داده‌اند کودکان مدرسه‌ای که با پستان مادر تغذیه شده‌اند آی کیوی بیشتری دارند. علاوه بر این، مراقبت کردن و رسیدگی به او بهترین زمان برای آواز خواندن و حرف زدن است.

 

۹- زمان بیشتری را صرف عوض کردن لباس و پوشک بچه کنید.

در حین انجام این کار درباره انواع لباس‌ها می‌توانید به او آموزش دهید. از داستان استفاده کنید تا کودکتان بتواند کارهای روزمره را پیش‌بینی کند.

 

۱۰- تلویزیون را خاموش کنید. مغز نوزاد شما نیاز به ارتباط دو نفره دارد نه تلویزیون.

نکاتی برای افزایش هوش نوزاد
نکاتی برای افزایش هوش نوزاد

۱۱- فراموش نکنید که باید به او استراحت بدهید.

دقایق کوتاهی را هر روز با کودکتان روی زمین بنشینید. نه موزیکی در کار باشد و نه هیچ بازی دیگری. به او اجازه دهید که خودش کشف کند.

 

تمرین‌های نوع چهارم افزایش هوش نوزاد: تحریک‌های جسمی

۱۲- زمین بازی باشید. روی زمین دراز بکشید و بگذارید کودکتان از سر و کولتان بالا برود. با این کار شما اجازه می‌دهید که مهارت‌های هماهنگی و حل مسئله او تقویت شود.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   افسردگی در کودکان - شناخت نشانه‌ ها و روش‌ های مقابله با آن

۱۳- گاهی در مسیرش مانع ایجاد کنید.

وسایل نرمی مانند بالشت یا برخی از اسباب بازی‌ها را روی زمین بگذارید و به او نشان دهید که چطور آنها را از سر راهش بردارد، هل بدهد یا بزند کنار.

 

۱۴- تکانش بدهید! آموزش بدهید تاب بخورد یا داد بزند یا مانند یک بالرین بچرخد.

 

۱۵- بازی دنبال کن را انجام بدهید.

سینه خیر بروید و از او بخواهید دنبال شما بیاید. سرعتتان را کم و زیاد کنید. برخی از مکان‌ها توقف کنید و بازی کنید و دوباره ادامه بدهید.

نکاتی برای افزایش هوش نوزاد
نکاتی برای افزایش هوش نوزادروا

 

۱۶- از او پیروی کنید.

وقتی نوزاد شما بزرگتر می‌شود او از خلاقیت خود استفاده می‌کند تا ببیند شما واقعاً هر کاری که او انجام می‌دهد را انجام می‌دهید. بنابراین مانند او صدا بیاورید و یا با او بخندید.

 

تمرین‌های نوع پنجم افزایش هوش نوزاد: محیط‌های جدید را کشف کنید.

۱۷- آنچه را می‌بینید با او درمیان بگذارید.

کودک خود را به قدم زدن ببریید و آنچه را که می‌بینید برای او تعریف کنید: این یک گربه کوچک است یا «به اون درختای بزرگ نگاه کن» یا «تو هم صدای ماشین آتش‌نشانی رو شنیدی؟». این کار به کودک فرصت می‌دهد که با کلمه‌های جدید آشنا شود و حتی خودش کلمه بسازد.

 

۱۸- او را به خرید ببرید.

آدمها، صداها، و رنگ‌ها برای کودک سرگرمی خوبی هستند.

 

۱۹- منظره را عوض کنید.

کودک خود را روی میز بگذارید تا آن طرف میز را هم ببیند. این کار حافظه‌ی او را به چالش می‌کشد.

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست و چگونه کودک خلاقی داشته باشیم

همه ما دوست داریم فرزندی خوش ذوق، خلاق و باهوش داشته باشیم. همه پدر و مادرها دوست دارند در مورد تربیت و زندگی فرزندانشان دغدغه‌های کمتری داشته باشند. ما فکر می‌کنیم شما هم این‌گونه هستید و چنین طرز فکری دارید، اگر پاسخ‌تان مثبت است به یاد داشته باشید برای رسیدن به چنین هدفی باید از همان ماه‌های نخست تولد فرزندتان به این موضوعات توجه کنید. پیش از فرزندتان این شما هستید که باید آماده باشید. آماده برای تربیت خلاقیت، هوش و استعداد او. درست است که هوش و استعداد تا حد زیادی خدادادی است، اما خانواده در تربیت و شکوفایی آن نقشی اساسی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان آشنا شوید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از