خانه » خانواده » نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟ راهنمایی برای خانواده ها
نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟
نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟

نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟ راهنمایی برای خانواده ها

نحوه برخورد با دختر نوجوان ، در رشد و ادامه زندگی او در بزرگسالی، نقش بسیار پر رنگی دارد علی الخصوص در انتخاب همسر.

بسیاری از والدینی که از رفتارهای فرزند دختر خود رضایت ندارند و به مرکز مشاوره مراجعه می کنند، دارای رابطه ی مناسبی دختر نوجوان و یا جوان خود نیستند. آنها عنوان می کنند که دختر نوجوان درس نمی خواند و یا به طور افراطی از موبایل ، اینستاگرام و تلگرام استفاده می کند.

گویی دختر نوجوانشان معتاد به موبایل شده است. در بیشتر مواقع نیز پای یک پسر غریبه هم در میان است و به اصطلاح دختر نوجوان، دوست پسر دارد. البته شکایت والدین همیشه محدود به این چند مورد نمی شود و موارد بسیار شدید تری را نیز شامل می شود.

 

نحوه برخورد با دختر نوجوان

البته قابل ذکر است که اگر این رفتارها کوتاه مدت و مقطعی باشد، نشانه ای خطرناک و نگران کننده نیست. هر چند می توان نشانگر علائم قابل بررسی باشد.

 

نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟
نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟

اما موضوعی که در تمامی خانواده های مراجعه کنند به مرکز مشاوره روانشناسی صدای زندگی مشهود است، سبک فرزند پروری غلط والدین در قبال دختر نوجوان خود است.

در واقع آنها اصلاً نحوه برخورد با دختر نوجوان را نمی دانند و همین موضوع سبب می شود که دیر یا زود، به واسطه خلاهایی که در دخترشان وجود دارد، به سمت مشکلات جانبی رود.

بسیاری از این رفتارها که به واسطه او انجام می شود، نوعی فریاد است. فریادهایی که پدر و مادر، در بیشتر مواقع در مورد دختر نوجوان خود نمی شنوند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   افسردگی چیست و شخص افسرده کیست؟ درمان قطعی افسردگی

روانشناسی نوجوان دختر

روانشناسی نوجوان دختر ، بدون شک یکی از سخت ترین و پیچیده ترین تحقیقات روانشناسی را در بر می گیرد. دلیل این امر آن است که از طرفی نوجوان دختر دوست دارد همانند بزرگسالان رفتار کند و از طرف دیگر، او کارها و رفتار نوجوان ۱۲ ساله را نشان می دهد. در واقع او بین کودکی و بزرگسالی گیر کرده است.

در بسیاری از کتابهای روانشناسی که مطالعه می کنید، دوران نوجوانی را همراه با یک بحران نامیده اند. این بحران بدین خاطر است که نوجوان دختر در دوران بلوغ است و این خود یک آشفتگی و بحران محسوب می شود. چرا که در یک وادی هیجان انگیز و عجیب و غریب قرار گرفته است.

 

رفتار با نوجوان دختر در سن بلوغ را بیاموزید.

اگر راستش را بخواهید، شاید هیچ موضوعی مهم تر از رفتار مناسب با نوجوان دختر در سن بلوغ نیست. اما متاسفانه بسیاری از والدین هرگز توجهی به این موضوع نمی کنند. در واقع آنها هیچ تفاوتی بین یک دختر نوجوان بالغ و دختر نوجوان در شرف بلوغ قائل نمی شوند.

در سنین بلوغ ، به میزان زیادی باید اجازه داد که نوجوان دختر بی حوصله و پرخاشگر باشد. همچنین او در این سن بیشترین نیاز عاطفی را دارد. در این مواقع حضور یک پدر، نقش بسیار پر رنگی در شکل گیری درست مسیر زندگی او دارد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   پرورش خلاقیت در کودکان - راهکارهایی برای ایجاد خلاقیت در کودکان
نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟
نحوه برخورد با دختر نوجوان چگونه است ؟

رفتار پدر با دختر نوجوان

اگر بخواهم بگویم که فرزند شما چگونه همسر آینده اش را انتخاب می کند، موضوع رفتار پدر را باید اشاره کنیم. هر چقدر پدر مهربان تر و منطقی تر برخورد کند، احتمالاً فرزندش در آینده ازدواج موفق تری خواهد داشت و هر چقدر رفتار پدر با دختر نوجوان، نامناسب و ناپسند باشد، احتمال آسیب به او و یا انتخاب غلط همسر در آینده بیشتر خواهد بود. در واقع به طور ناخودآگاه، دختر نوجوان شما، فرزندی شبیه به پدر و یا جانشین پدر را انتخاب خواهد کرد.

 

رفتار با نوجوان ۱۲ ساله با دیگران فرق دارد

بسیاری از اختلاف والدین با فرزند نوجوان خود، ناشی از عدم پذیرش این واقعیت است که رفتار با نوجوان ۱۲ ساله ، با دیگران باید متفاوت باشد. در بسیاری از مواقع، والدین از فرزند خودشان توقع رفتارهایی را دارند که مناسب سن او نیست.

در واقع رفتارهایی را طلب می کنند که از خود و یا همسرشان توقع دارند. بهتر است این واقعیت را بپذیرید که او تنها ۱۲ سال دارد و رفتار با نوجوان ۱۲ ساله با دیگر سنین متفاوت است.

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

اختلال دوقطبی چیست؟ درمان اختلال دوقطبی

نکات مهمی که باید در رابطه با بیماران اختلال دوقطبی بدانید

به عنوان فردی که با اختلال دوقطبی زندگی می کند، من با بسیاری از موارد شرمساری و تبعیض، از نمونه های شدید، مانند اخراج از کارم، تا چیزهای کوچک، مانند فرضیه یک دکتر که من ناتوان هستم (درحالی که من هرگز معلولیت نداشته ام) روبرو شده ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *