خانه » بالینی » مهارتهای اجتماعی (۳)

مهارتهای اجتماعی (۳)

نوشته شده توسط :

یعقوب اسماعیلیپریسا وحیدی

برای تغییر در مهارت های اجتماعی ابتدا باید بگوییم که چقدر از رفتارهای غیر کلامی ما مناسب یا نامناسب است که شامل تماس چشمی ، چهره، ژست ، فرکانس  ( لرزش ) صدا و بلندی صدا میشود و مناسب و نامناسب بودن رفتارهای کلامی که رفتار کلامی شامل شروع صحبت، نگه داری افراد در مکالمه و حفظ مکالمه در موضوع ، تقاضاهای مناسب در حین مکالمه ، توجه در حین گوش دادن وپرسیدن سوالهای مربوط از شخصی که صحبت می کند .

بسیاری از ما در زمان ایجاد ارتباط و صحبت کردن فقط خود را دیده و رفتارهای دیگران را از نگاه خود تفسیر می کنیم در حالی که ما می توانیم نقص هایمان را اصلاح کرده وتلاش کنیم از موضع آنها به موضوع نگاه کرده و برداشت آنها را از طریق تظاهرات کلامی و چهره ای آنها فهمیده و به غنای رابطه مان بیفزاییم . برای آموختن رفتارهای غیر کلامی مؤثر و کارآمد می توانیم از دوستانمان بپرسیم تا در مورد رفتارهای غیر کلامی ما به ما بازخورد دهند که از چهره ، ژست و بلندی صدای ما چه احساسی را دارند ؛ آیا یک تجربه ی گرمی دارند یا نه ؟

آیا هیجان منفی را احساس می کنند یا هیجان مثبتی دارند؟ ودر موضوعات گفته شده چه تغییراتی بدهیم حس مثبت و هیجانات مثبتی را دریافت می کند؟ ، تا تن صدای خود را تغییر داده از بازخوردی که در چهره و لباس پوشیدن و چگونگی نشستن خود را از آنان دریافت کرده تا بتوانیم خود را سازگار با خواسته های دیگران در حد موقعیت و فرهنگ آن جامعه و افراد داشته باشیم تا آنها احساس راحتی و آرامش را در رابطه با ما داشته باشند . بعد از تغییر در آنها احساس و تجربیات مثبت را می توانیم در طول هفته نسبت به تماس چشمی ، اظهارات چهره ای ، تن لرزش صدا از میزان صدا و موفقیتها در ارتباطات اجتماعی را در طول زندگی برداشت کرده و این تغییرات را دوام بدهیم.

آگاهی مان را نسبت به عناصر یک مصاحبت با فرد مقابلمان افزایش دهیم که یکی از آنها مهارت گوش دادن است که شامل مقدار تماس چشمی که به فرهنگ و نوع ارتباط و میزان ارتباط ما با آن فرد بستگی داشته و اظهارات چهره ، تکان دادن سر، ژست و چهره را شامل می شود ؛ یعنی وقتی که فردی در مورد یک موضوع غمناک صحبت می کند و هیجاناتی درباره غم بر چهره دارد با تکان دادن سر بتوانیم به او بفهمانیم که احساسات او را درک میکنیم.

ادامه مطلب را در مقاله بعدی تحت عنوان ” مهارت های اجتماعی (۴) مشاهده نمایید …

جهت آشنایی و ثبت نام  کارگاه ها و کلاس های آموزشی  مهارت های زندگی کلیک کنید

این مطلب را هم مشاهده کنید :   رفتار سالم


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.83 ( 3 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن با بسیاری از ترس های دیگر ممکن است مرتبط باشد. اما گاهی اوقات به خودی خود ظاهر نمی شود. اگرچه ترسی هست که بطور قابل توجهی کمتر رایج است ولی تخمین زده می شود که ترس از پرواز بر روی بیش از یکی از هر ۳ نفر تاثیر می گذارد. تاخیر در مسافرت (هنگامی که پرواز در زمانی خاص و شلوغ است) متداول می باشد و می تواند ترس از پرواز را بدتر کند. خواه یا ناخواه ترس از پرواز می تواند در شما به یک فوبیا تبدیل شود که تاثیر ویرانگری بر کیفیت زندگی شما دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از