خانه » بالینی » مقدمه ای بر مهارت های اجتماعی (۱)

مقدمه ای بر مهارت های اجتماعی (۱)

نوشته شده توسط :

دکتر یعقوب اسماعیلی – پریسا وحیدی

 

آموزش مهارتهای اجتماعی برای رسیدن به دو نوع هدف لازم است :
۱/ اهداف خسیسه ای که برای شکل دهی ارتباط های خشنود کننده با دوستان ، آشنایان و برقرار کردن دوستی ها و گذراندن اوقات فراغت با دوستان .
۲/ اهداف ابزاری که ایجاد توانایی برای فعالیت های موفق در جامعه شامل خرید ، فروش و استفاده از بنیادهای اجتماعی و امکانات و مصاحبه های شغلی و کار .
بسیاری از افراد در جامعه در رسیدن به چنین اهدافی مشکل دارند که این مشکلات در این زمینه ها قرار می گیرد . تجربه مشکلات در خواستن کمک از دیگران یا اخذ اطلاعات ، رد تقاضاهای غیر منطقی از دوستان و همسایه ها ، ابراز احساس مثبت ، ابراز خشم و احساس نا خشنودی به شکل مناسب ؛ این مشکلات ممکن است باعث ایجاد الگوهای ناخواستنی و سرخوردگی شود که میتوان به نابسامانی های روانشناختی مانند دپرشن – الکلیسم – ترس اجتماعی – اضطراب مزمن و کناره گیری اجتماعی مزمن منجر شود تا اینکه رفتارهای جایگزین مثبتی در آنها شکل بگیرد . بعضی از آنها باعث می شود که به علت عدم مهارت های اجتماعی با نهادهای قانونی درگیر شده و در زندانها و یا در بیمارستانهای روانی بستری شوند و یا از درمانهای سرپایی استفاده کنند و حتی این نقصانهای اجتماعی می توانند شدید باشند و حتی باعث کاستی هایی در توانایی های اجتماعی شود . تعجب نکنید چنین مشکلاتی نتیجه ی اضطراب اجتماعی شدید و قابل توجه ، عزت نفس پایین و شاید افسردگی گردد که نتیجه ی آنها باعث می شود صلاحیت اجتماعی افراد پایین بیاید و آنها تحت یک سیکل معیوب سالهای متوالی در این سیکل معیوب قرار بگیرند که مشکل آنها را بیشتر می کند .
اگرچه بسیاری از افراد نیازمند آموختن مهارت های اجتماعی هستند اما بسیاری از این افراد از دریافت چنین آموزش هایی محروم هستند ، خیلی از افراد می خواهند بدانند که چطور یک فرد را ملاقات کنند و چطور با دیگران به روشهای مؤثر ارتباط برقرار کنند ، چگونه از دیگران کمک طلب کنند و چگونه در موقعیت های کاری و مصاحبه های شغلی موفق عمل کنند و یاد بگیرند در مواجهه با مشکلات و فشارهای محیطی که با آن مواجهه می شوند چگونه از حقوق خود دفاع کنند .
آموزش مهارتهای اجتماعی طبقه های مختلفی را شامل می شود مانند :
آموزش مهارتهای اجتماعی ، آموزش جرأت مندی ، آموزش مهارتهای مصاحبه ی کاری و آموزش صحبت در محافل عمومی .
ادامه مطلب را در مقاله بعدی تحت عنوان ” مهارت های اجتماعی (۲) ” مشاهده نمایید …

جهت آشنایی و شرکت در کارگاه های آموزشی مهارت های اجتماعی کلیک کنید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.88 ( 3 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

افسردگی: دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی را بشناسیم

افسردگی یا اختلال افسردگی شدید یک شرایط سلامت روان است که با احساس ناراحتی خیلی زیاد، انزوا و ناامیدی شناخته می شود که بر روی چگونگی فکر کردن، احساس و عملکرد افراد تاثیر می گذارد. این شرایط ممکن است به طور قابل توجهی با زندگی روزانه فرد در تداخل باشد و ممکن است افکار مربوط به خودکشی را بی اعتبار کند. افسردگی همانند ناراحتی، تنهایی یا غم و اندوه ناشی از تجربه یک زندگی چالشی (مانند مرگ یک عزیز) نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی بیشتر بدانید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از