خانه » بالینی » مدیریت خشم

مدیریت خشم

مدیریت خشم

نوشته شده توسط :

پریسا وحیدی – کارشناس ارشد روانشناسی

همه ی افراد در طول زندگی خود در موقعیت های مختلف واکنش های هیجانی متفاوتی را از خود نشان می دهند مانند : ترس ، محبت ، خشم ، شادی ، لذت ، اندوه ، تنفر ، تعجب ، علاقه و …  که هرکدام از این هیجانها برای خود جای بحث دارد اما بحث فعلی ما درمورد خشم و مدیریت آن است .

تا اینجا متوجه شدیم که خشم یک واکنش هیجانی است ؛ اگر بخواهیم یک مقدار بیشتر در مورد خشم صحبت کنیم ، میتوان گفت که خشم یک احساس و هیجان بد است و آن دسته از هیجان هایی که همراه خشم هستند عبارتند از : عصبانیت ، خشونت ، خصومت ، کینه توزی ، غضب ، حسادت ، رنجش ، تحقیر ، ناراحتی و …

حال ما باید بیاموزیم که خشم خود را مدیریت کنیم زیرا با مدیریت خشم خود از سلامتی به جسم خود کمک خواهیم کرد ، ارتباط بهتری با دیگران برقرار می کنیم ، در زندگی رضایت بیشتری خواهیم داشت ، تصمیم های بهتری می توانیم بگیریم ، از عملکردهای نادرست درهنگام خشم جلوگیری می کنیم تا بعد پشیمان نشویم و بسیاری دلایل دیگر.

لازم به ذکر است که یادآوری کنم منظور از کنترل خشم ، بروز ندادن آن نیست بلکه منظور این است که هنگام خشم انتخاب عکس العمل بهتری نسبت به آن موقعیت خشم برانگیز داشته باشیم که شامل چند ویژگی می باشد :

– رضایت خاطر خود و ارتباط بهتربا دیگران ( هدفمند باشد )

– نباید آنگونه رفتار کنیم که به خودمان آسیب بزنیم ( کندن موی سر و … )

– نباید عکس العملی که از خود نشان می دهیم به دیگران و محیط اطرافمان آسیب بزند. ( ناسزا گفتن یا بی احترامی ، شکستن چیزی و … )

– عکس العمل خشم ما باید متناسب با عاملی که آن را بوجود آورده است باشد ؛ یعنی اگر کسی ناخواسته وسایل ما را خراب کند نباید به شدت خشمگین شویم .

در کل مدیریت یعنی برای رسیدن به اهداف از امکانات استفاده بهتری کنیم .

سوالی که امکان دارد برایمان پیش بیاید این است که چرا نمی گوییم حذف کامل خشم و می گوییم مدیریت خشم ؟

زیرا خشم علاوه بر جنبه های منفی ، جنبه های مثبت نیز دارد :

جنبه های مثبت خشم :

– قدرت مقابله با آنچه را که نمی خواهیم به ما می دهد .

– باعث می شود تا اطرافیان متوجه شوند که چه چیز ناراحتمان کرده و به نیازهای ما توجه کنند .

– باعث بقای ما می شود .

برای مسلط شدن و کنترل خشم اغلب افرادی که مراجعه می کنند با استفاده از راهکارهای بلند مدت و کوتاه مدت و استفاده از جداول وصف موقعیت خود در هنگام رویارویی با موقعیت خشم برانگیز توانسته اند به موفقیت برسند و خشم خود را مدیریت کنند .

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   بهترین دکتر روانپزشک تهران

نوشته شده توسط :

پریسا وحیدی – کارشناس ارشد روانشناسیپریسا وحیدی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

افسردگی: دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی را بشناسیم

افسردگی یا اختلال افسردگی شدید یک شرایط سلامت روان است که با احساس ناراحتی خیلی زیاد، انزوا و ناامیدی شناخته می شود که بر روی چگونگی فکر کردن، احساس و عملکرد افراد تاثیر می گذارد. این شرایط ممکن است به طور قابل توجهی با زندگی روزانه فرد در تداخل باشد و ممکن است افکار مربوط به خودکشی را بی اعتبار کند. افسردگی همانند ناراحتی، تنهایی یا غم و اندوه ناشی از تجربه یک زندگی چالشی (مانند مرگ یک عزیز) نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره دلایل ، علائم و راه های درمان افسردگی بیشتر بدانید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از