خانه » کودک و نوجوان » عزت نفس در کودکان و نوجوانان

عزت نفس در کودکان و نوجوانان

عزت نفس در کودکان و نوجوانان

نوشته شده توسط :

دکتر یعقوب اسماعیلی – پریسا وحیدی

امروز روز به ارزیابی و پرورش احساس عزت نفس ، تقویت اعتماد به نفس و مهارتهای فردی و اجتماعی در مشاوره و درمان بسیاری از اختلالات شخصیتی و رفتاری کودکان و نوجوانان می پردازند به این دلیل که کودکان و نوجوانان بتوانند از حداکثر ظرفیت ذهنی و توانمندی های بالقوه خود بهره مند شوند ؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که بین عزت نفس و پیشرفت تحصیلی نیز رابطه زیادی وجود دارد . اگر کودک از سوی معلمان ، والدین و یا همسالان خود به علت موفقیت در انجام تکالیف و یادگیری آنها تشویق گردد ، نگرش او به آموزشگاه و یادگیری آموزشگاهی مثبت بوده و باز هم مشتاق است تا تجارب بیشتری را در این زمینه کسب کند . پس همینجا میتوانیم به والدین و معلمان این نکته را گوشزد کنیم که اگر می خواهند شاهد پیشرفت تحصیلی در کودکان و نوجوانان و یا دانش آموزان باشند باید ابتدا روی عزت نفس آنها کار کنند .

عزت نفس علاوه بر اینکه تآثیر زیادی بر روی پیشرفت تحصیلی کودکان و نوجوانان دارد به عنوان یک سپر مقاوم دربرابر اضطراب نام برده شده است . درواقع کودکان برخوردار از عزت نفس بالا در بزرگسالی افرادی خواهند شد که با احساس اعتماد به نفس و بهره گیری از استعداد و خلاقیت خود به ابراز وجود می پردازند و به راحتی تحت تآثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرند و در مقابل انواع مشکلات و مسائل زندگی مقاوم و پایدار خواهد بود .

در ذهن ما این سوال بوجود می آید که عزت نفس چیست؟ درابتدا کودکان از خودآگاهی برخوردار نمی باشند و امنیت و آرامش آنان در گرو مراقبت والدین است اما به تدریج این شناخت برایشان حاصل می شود که آیا دختران یا پسران خوبی هستند یا خیر و می خواهند از طریق والدین خود که از نظر آنها قدرت مطلق هستند پیامدهای خوب دریافت کنند .

عزت نفس از خودپنداره متفاوت است ، فرد مجموعه ای از وی‍‍ژگی ها را برای توصیف خود بکار می برد ( یک نویسنده خوب ، یک عکاس ماهر و … ) که هرکدام از این ویژگی ها محتوای درونی خودپنداره را تشکیل می دهند اما زمانی فرد به داشتن این ویژگی ها افتخار می کند و به نوعی عزت نفس دارد که به اینها ارزش زیادی بدهد . به عبارت ساده تر عزت نفس عبارت است از ارزشی که اطلاعات درون خودپنداره برای فرد دارد .

می توان شکل گیری عزت نفس را از طریق تفکر درمورد ( خودایده آل ) و ( خود ادراک شده ) مورد آزمایش قرار داد .

نوشته شده توسط :

دکتر یعقوب اسماعیلی – پریسا وحیدی یعقوب اسماعیلی ترکانبوریپریسا وحیدی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست و چگونه کودک خلاقی داشته باشیم

همه ما دوست داریم فرزندی خوش ذوق، خلاق و باهوش داشته باشیم. همه پدر و مادرها دوست دارند در مورد تربیت و زندگی فرزندانشان دغدغه‌های کمتری داشته باشند. ما فکر می‌کنیم شما هم این‌گونه هستید و چنین طرز فکری دارید، اگر پاسخ‌تان مثبت است به یاد داشته باشید برای رسیدن به چنین هدفی باید از همان ماه‌های نخست تولد فرزندتان به این موضوعات توجه کنید. پیش از فرزندتان این شما هستید که باید آماده باشید. آماده برای تربیت خلاقیت، هوش و استعداد او. درست است که هوش و استعداد تا حد زیادی خدادادی است، اما خانواده در تربیت و شکوفایی آن نقشی اساسی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان آشنا شوید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از