خانه » بالینی » رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان
رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان
رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان

رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان

وسواس نیز همانند سایر اختلالات ناشی از اضطراب به علت کمبود سروتونین در بدن انسان ایجاد می شود. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود.

 

چطور سطح سروتونین در بدن تحت کنترل قرار بگیرد؟

سروتونین و اضطراب هم درست مانند بحث مرغ و تخم مرغ است. دانشمندان نمی دانند که اول اضطراب به وجود می آید یا سطح پایین (سروتونین). ولی آن چیزی که میدانند این است که هردو با تکنینک ها و تجهیزات مناسب قابل درمان هستند.

 

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که کارهای مهمی در بدن انسان انجام می دهد تا تعادل در بدن ایجاد شده و به انسان سالمی که می خواهیم تبدیل شویم. کم یا زیاد بودن سروتونین در مغز شما معمولا موجب عوامل زیر در بدن شما می شود.

 

رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان
رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان

• حالات شادی و ناراحتی واضطراب و عصبانیت
• کنترل و عدم کنترل خشونت
• تاثیر در توانایی یادگیری
• تاثیر در حافظه
• کمبود سروتونین باعث افزایش اشتها می شود.
• تنظیم کننده خواب و بیداری

سروتونین مطمئنا بر عوامل مختلفی تاثیر گذار است و زمانی که از وسواس رنج می برین این موارد حتما بر روی شما تاثیر گذار هستند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   چطور با کسی که وسواس یا OCD دارد می توان زندگی کرد؟

چطور سروتونین بر وسواس موثر است؟

رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان
رابطه بین وسواس و کمبود سروتونین در بدن انسان

جواب این سوال دقیقا مشخص نشده است ولی آن چیزی که مشخص است این است که وسواس و سروتونین به هم مرتبط هستند. از آنجایی که سروتونین نوعی پیام آور شیمیایی هست، ممکن است به بعضی از قسمت های ذهن تاثیر گذاشته و موجب فکرهای منفی و رفتارهای اجبارگونه شود. از طرفی هم ممکن است که رفتار های اجبارگونه باعث کاهش سروتونین در بدن بشود. از آنجایی که کنترل کردن وسواس سطح سروتونین را افزایش می هد این موضوع باید در علم اعصاب و روان .

 

درمان پزشکی وسواس در رابطه با کمبود سروتنین

داروهای ضد افسردگی یا SSRL ها معمولا برای وسواس تجویز می شوند. سروتونین معمولا توسط سلول های مغز در سیناپس ها تراوش می شود تا پیام های مغزی را منتقل کند. افرادی که به طور طبیعی سطح پایینی از سروتونین دارند، این فراخوانی توسط سلول های عصبی بعد از سیناپس بیش از اندازه صورت می گیرد. SSRL ها فراخوانی سروتونین توسط اعصاب را به تاخیر می اندازند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   درمان شناختی رفتاری به زبان ساده

چطور سروتونین در بدن به صورت طبیعی افزایش یابد؟

سروتنین به طور طبیعی در بدن با فعالیت های زیر افزایش می یابد:

• ورزش
• غذاهای سالم
• خواب کافی و مناسب
• تکنیک های روان درمانی (درمان قطعی)

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی یعقوب اسماعیلی

متخصص وسواس فکری – عملی , متخصص درمان اختلالات جنسی و زناشویی , درمان اضطراب و افسردگی , مشاوره قبل از ازدواج و مشاور خانواده. عضو سازمان روانشناسی به شماره ۲۳۴۸. عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

همچنین ببینید

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن

ترس از هواپیما (Aerophobia) یا ترس از پرواز کردن با بسیاری از ترس های دیگر ممکن است مرتبط باشد. اما گاهی اوقات به خودی خود ظاهر نمی شود. اگرچه ترسی هست که بطور قابل توجهی کمتر رایج است ولی تخمین زده می شود که ترس از پرواز بر روی بیش از یکی از هر ۳ نفر تاثیر می گذارد. تاخیر در مسافرت (هنگامی که پرواز در زمانی خاص و شلوغ است) متداول می باشد و می تواند ترس از پرواز را بدتر کند. خواه یا ناخواه ترس از پرواز می تواند در شما به یک فوبیا تبدیل شود که تاثیر ویرانگری بر کیفیت زندگی شما دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از