خانه » روانپزشکی » دپاکین فقط داروی ضد تشنج نیست
دپاکین
دپاکین

دپاکین فقط داروی ضد تشنج نیست

متخصصین اعصاب و روان (روانپزشکان – psychiatrists) ممکن است در نسخه ای که برای مراجع خود می نویسند، داروی دپاکین (DEPAKINE) را هم تجویز کرده باشند و بیمار پس از تهیه آن از داروخانه و خواندن بروشور دارو که در آن درج شده است که این دارو برای بیماری صرع (تشنج) مصرف می شود شوکه شوند و به تجویز روانپزشک خود شک کنند و تصور کنند که یا این دارو اشتباهی تجویز شده و یا روانپزشک آنها اساسا در موردشان تشخیص اشتباهی داده است.


ولی باید توجه داشت که هر دارویی موارد مصرف چندگانه در زیرشاخه های مختلف پزشکی دارد که ممکن است در بروشور دارو قید نشده باشد و در آنجا صرفا به شایعترین بیماری که این دارو برای آن به کار می رود اشاره شده باشد. بنابرین به تجویز روانپزشک خود اعتماد کنید و در جریان باشید که دپاکین داروی بسیار موثر و کم خطر و امتحان پس داده ای در این موارد است:

 1. خشم انفجاری (Intermittent explosive disorder)
 2. عدم کنترل تکانه (impulse control disorder)
 3. تحریک پذیری – پرخاشگری (aggression)
 4. هر نوع رفتاریا تکانه ی (جنسی) غیرقابل کنترل
 5. خلق ادواری (دوره ای بیش از حد شاد و دوره ای بیش از حد افسرده بودن)
 6. آشفتگی (agitation) و بیقراری های شدید و غیر قابل تحمل
 7. اضطرابهای مزمن  و مقاوم که با داروهای معمول ضد اضطراب کنترل نگردند
 8. اختلالات سلوک و رفتار درکودکان (Conduct Disorder)
 9. درمان کمکی در بیش فعالی کودکان (ADHD)
 10. درمان کمکی در اختلالات اوتیسم (autistic disorder)
 11. درمان کمکی در افسردگی های مزمن یا مقاوم (Treatment-resistant depression)
 12. درمان اختلال دو قطبی (BMD)
 13. درمان انواع دردهای عصبی (tension headaches)
 14. درمان انواع سردردهای میگرنی (migraine headaches)
  و موارد بسیار دیگری که ممکن است روانپزشکِ معالج شما تجویز این دارو را به صلاح شما بداند.

در صورتی که این دارو توسط متخصص اعصاب و روان برای شما تجویز گردیده، اشخاص متفرقه ی پیرامون شما و یا فرد نسخه پیچ داروخانه و حتی متخصصین سایر رشته های پاراکلینیکی حق اظهار نظر و به شک انداختن شما را ندارند.

ولی اگر شما هرگونه شک و دودلی در مورد این دارو دارید فقط با روانپزشک خود تماس بگیرید تا از علت تجویز این دارو مطلع گردید. خوشبختانه اغلب روانپزشکان در مواقع اورژانس راهی برای تماس با خودشان برای شما در نظر گرفته اند.

خوشبختانه، بر خلاف شایعات و نگرانی های که در مورد این دارو و عوارض آن گفته می شود در واقعیت این دارو بسیار مفید و کم عارضه بوده و عوارضی مانند ناراحتی کبدی بسیار بسیار نادر بوده اند. البته برای اطمینان بیشتر بهتر است در شش ماه اول مصرف این دارو آزمایشات کارکرد کبدی (liver function test) بصورت مرتب انجام گیرد و به بیمار در مورد هرگونه آلرژی دارویی(لکه ها و بثورات پوستی) زردی (یرقان) و بی اشتهایی و استفراغ ناگهانی (کاهش پلاکت یا گلبولهای سفید خون) پیشاپیش آگاهی داد. هرچند که احتمال این عوارض خیلی کم است و چندان جای نگرانی نیست.

اما بیشترین عارضه ای که در عمل گریبانگیر مراجعین مخصوصا خانمهای مصرف کننده ی این دارو بوده است: عارضه ی افزایش وزن و چاقی بوده که بیش از هر عارضه ی دیگری موجب عدم تمایل آنها به ادامه مصرف دپاکین بوده است. که برای حل این مشکل هم هر روانپزشکی بنابر تجربه و مهارت بالینی خود تمهیداتی همچون تنظیم دوزاژ دارو (همراهی با داروهای کاهنده ی وزن) توصیه های غذایی و ورزشی را در نظر می گیرد.

توجه داشته باشید که سود و زیان دارو را باید در مقایسه با یکدیگر  بسنجید و به صرف وجود یک عارضه ی کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

این مطلب را هم مشاهده کنید :   کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

درباره ی پرویز علیوردی

دکتر روانپزشک مجموعه صدای زندگی

همچنین ببینید

ریسپریدون Risperidone را بشناسیم. تمام ناگفته هایی که باید بدانید

ریسپریدون Risperidone را بشناسیم. تمام ناگفته هایی که باید بدانید

ریسپریدون که از طریق کاهش میزان دپامین  مغز  اثر می کند، برای  بهبود رفتار و همینطور برطرف کردن افکار غیر عادی مانند افکار بدبینانه بکار می رود. این دارو بیشترین شهرت خود را  در اصلاح اختلالات رفتاری کودکان مانند بیش فعالی و اختلال سلوک و همچنین در درمان علایم منفی بیماران روانپریش مانند انزوای اجتماعی و کم حرفی دارد. ریسپریدون بنا بر تجربه و تشخیص روانپزشک گاهی بعنوان درمان کمکی در سایر مشکلات ذهنی مانند اضطراب و وسواس نیز می تواند به کار برود. این دارو اعتیاد آور نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *