خانه » کودک و نوجوان » چگونه فرزندان با اخلاق تربیت کنیم؟

چگونه فرزندان با اخلاق تربیت کنیم؟

نوشته شده توسط :

یعقوب اسماعیلی  –  پریسا وحیدی

چگونه فرزندان با اخلاق تربیت کنیم؟

همه ی والدین آرزو دارند تا فرزندی داشته باشند که ملاک های اخلاقی مورد پذیرش جامعه و والدین را داشته باشد .

به طور کلی کودکان اخلاقی در کنار والدینی پرورش می یابند که چنین کارهایی را انجام دهند، بنابراین پرورش کودکان اخلاقی بیش از آنکه به کودکان مربوط شود به ویژگی های زیر مربوط می شود که والدین می بایست تلاش کنند تا این خصوصیات را داشته باشند ؛ پس والدین دارای فرزندان اخلاقی ، ملاک های زیر را دارند :

۱- این والدین گرم و حامی هستند به جای اینکه تنبیه گر باشند ، یعنی این والدین روابط گرم و عاطفی با فرزندان خود داشته و نه جای بچه ها ، ونه مقابل بچه ها بلکه کنار بچه ها قرار دارند و از تنبیه برای تغییر اشتباهات کودکان خود استفاده نمی کنند .

۲- این والدین در خانواده خود نظم را از پایین به بالا به کار می گیرند ؛ یعنی خانواده دارای ساختار دموکراتیک و مسئولیت خواهانه است . همه حق اظهار نظر در ایجاد نظم در خانواده دارند و آنچه که توسط همه به عنوان نظم پذیرفته می شود حتی توسط والدین نیز به کار گرفته می شود.

۳- والدین فرصت هایی را مهیا می کنند تا فرزندان از دیدگاه ها و احساسات دیگران استفاده نمایند تا فرزندان از دیدگاه های دیگران آگاه شده و در پذیرفتن دیدگاه ها و شکل دادن باورهای خود آزادی داشته باشند.

۴- کودکان ونوجوانان را در تصمیم گیری های خانوادگی مشارکت داده و شرایطی را فراهم بیاوریم که آنها در مورد تصمیم های اخلاقی باورهای خود را به شکل آزادانه مطرح کرده و در تصمیمات اخلاقی لحاظ کنیم .

۵- الگویی از رفتارهای اخلاقی و تفکر در مورد آنرا به فرزندانمان ارئه دهیم تا این الگو که خودمان هستیم فرصتی مهیا کند تا کودکان به این الگوها عمل کنند.

۶- اطلاعاتی را برای آنها فراهم کنیم تا آنها به شکل شفاف بدانند که چه رفتارهایی و چرا این رفتارها از آنها مورد انتظار است.

۷- مفهوم اخلاقیات درونی را به جای مفهوم اخلاقیات بیرونی در مورد آنها پرورش دهیم ، بدین معنی که اخلاقیات نه به عنوان گرفتن پاداش بیرونی و ظاهرسازی و ماسک اجتماعی پنداشته شود بلکه به عنوان زینت درون و عامل پالایش انسان مورد لحاظ فرزندانمان قرار بگیرد .

 

جهت اطلاع و ثبت نام کلاس و کارگاه های آموزشی کلیک کنید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.88 ( 2 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست

روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان چیست و چگونه کودک خلاقی داشته باشیم

همه ما دوست داریم فرزندی خوش ذوق، خلاق و باهوش داشته باشیم. همه پدر و مادرها دوست دارند در مورد تربیت و زندگی فرزندانشان دغدغه‌های کمتری داشته باشند. ما فکر می‌کنیم شما هم این‌گونه هستید و چنین طرز فکری دارید، اگر پاسخ‌تان مثبت است به یاد داشته باشید برای رسیدن به چنین هدفی باید از همان ماه‌های نخست تولد فرزندتان به این موضوعات توجه کنید. پیش از فرزندتان این شما هستید که باید آماده باشید. آماده برای تربیت خلاقیت، هوش و استعداد او. درست است که هوش و استعداد تا حد زیادی خدادادی است، اما خانواده در تربیت و شکوفایی آن نقشی اساسی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با روشهای ایجاد خلاقیت در کودکان آشنا شوید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از