خانه » بالینی » اضطراب و استرس » بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع

بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع

اختلالات اضطرابی از شایع‏ترین اختلالات روانپزشکی در جمعیت عمومی هستند. نسبت ابتلای زنان تقریباً دو برابر مردان است. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراهند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. این اختلالات را می ‏توان خانواده‏ای از اختلالات روانی مجزا و در عین حال مرتبط به هم در نظر گرفت. اختلالات اضطرابی شامل موارد زیرند:

 

 1. اختلال پانیک
 2. ترس از فضای باز (آگورافوبیا)
 3. هراس (فوبیای) اختصاصی
 4. اضطراب اجتماعی
 5. اختلال اضطراب فراگیر

یکی دیگر از جنبه‏ های بسیار جالب اختلالات اضطرابی، تعامل ظریفی است که میان عوامل وراثتی و محیطی مولد این اختلالات وجود دارد. تقریباً به طور قطع می‏توان گفت که برخی از ژن‏های غیر طبیعی زمینه ‏ساز حالت‏های اضطرابی بیمارگون هستند، و از سوی دیگر شواهد به روشنی حاکی از آنند که رویدادهای آسیب‏ زای زندگی و فشارهای روانی نیز در سبب ‏شناسی اختلالات اضطرابی اهمیت دارند. بنابراین مطالعه اختلالات اضطرابی موقعیت منحصر به فردی را برای درک رابطه میان سرشت ذاتی و تربیت محیطی انسان فراهم می ‏آورد.

 

بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع

اضطراب طبیعی

هر کسی دچار اضطراب می‏ شود و آن، تشویشی فراگیر، ناخوشایند، و مبهم است که اغلب، علایم دستگاه خودکار (اتونوم) نظیر سردرد، تعریق، تپش قلب، احساس تنگی در قفسه سینه، و ناراحتی مختصر معده نیز با آن همراه است. فرد مضطرب ممکن است احساس بی ‏قراری هم بکند که نشانه ‏اش این است که نمی‏تواند به مدت طولانی یک جا بنشیند یا بایستد. مجموعه علایمی که در حین اضطراب وجود دارد، اغلب در هر فرد به گونه ‏ای متفاوت از دیگران است.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   نشانه های پنهان افسردگی

ترس و اضطراب

اضطراب (Anxiety) هشداری است که فرد را گوش به زنگ می کند; یعنی به فرد هشدار می دهد که خطری در راه است. ترس (fear) نیز هشداری است که فرد را گوش به زنگ می کند اما وجه تمایز آن از اضطراب این است که در پاسخ به خطری معلوم، بیرونی و معین ایجاد می شود، حال آن که اضطراب در پاسخ به تهدیدی پیدا می شود که نامعلوم، درونی و مبهم است و یا از تعارض منشا گرفته است.

بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع

تظاهرات محیطی اضطراب

 • اتساع مردمک ‏ها
 • اسهال
 • سنکوپ
 • افزایش فشار خون
 • تشدید رفلکس‏ها
 • بی‏ قراری (مثل از این طرف به آن طرف رفتن [Pacing])
 • تعریق (هیپرهیدروز)
 • تاکی کاردی
 • تپش قلب
 • تکرر ادرار، تأخیر ادرار، یا فشار ادرار
 • دل آشوبه (”Butterfly in stomach”)
 • سرگیجه، احساس منگی
 • گزگز و مور مور اندام‏ها
 • لرزش (ترمور)

 

آیا اضطراب جنبه های انطباقی دارد؟

اضطراب را می توان پاسخی بهنجار و انطباقی تلقی کرد که موجب حفظ حیات می شود و خطر وقوع صدمه جسمی،درد، بی پناهی ، احتمال مجازات یا برآورده نشدن نیازهای اجتماعی یا جسمانی خطرجدایی از محبوب ،خطر بروز مانعی در برابر ارتقای موقعیت یا منزلت فرد و سرانجام خطراتی را اعلام می کند که در برابر کلیت و یکپارچگی فرد وجود دارد . اضطراب باعث می شود فرد برای پیشگیری از آن خطرات و تهدیدها یا برای تخفیف عواقب آنها کاری بکند . این آماده سازی با افزایش فعالیت دستگاه اتونوم و پیگیری همراه است که تحت کنترل تعامل دستگاه عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک قرار دارد. سختکوشی باهدف کسب آمادگی برای امتحان جاخالی دادن وقتی که توپی را به طرف شما پرتاب کرده اند، خزیدن در رختخواب پس از اعلام خاموشی درخوابگاه برای پیشگیری از مجازات و دویدن برای رسیدن به آخرین قطاری که شما را به مقصد می رساند همه نمونه هایی از محدود ساختن خطر و تهدید در زندگی روزمره است، یعنی اضطراب فرد را گوش به زنگ می کند تا اقداماتی انجام دهد که از خطرجلوگیری شود . بنابراین اضطراب از واردشدن صدمات پیشگیری می کند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   لیست و تلفن دکتر روانشناس زن خوب در تهران
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع
بررسی و شناخت انواع اختلالات اضطرابی شایع

احساس اضطراب دو مولفه دارد: با خبر شدن فرد از تغییرات جسمى خود ( مثل تپش قلب و تعریق ) و با خبر شدن از اینکه عصبى شده یا ترسیده است.

 

اضطراب ، گذشته از اثرات حرکتی ( موتور ) و احشایی بر تفکر و ادراک ، و یاد گیری فرد هم اثر می گذارند .اضطراب اغلب اغتشاش شعور وتحریف هایی در ادراک ایجاد می کنند، تحریف هایی که نه فقط در درک زمان و مکان که حتی در درک افراد و معنا و اهمیت وقایع . این تحریف ها با کاستن از تمرکز ، کم کردن قدرت یادآوری ( recall ) و مختل ساختن قدرت ربط دادن امور به هم ( یعنی تداعی کردن ) می توانند در یاد گیری اختلال ایجاد کنند .

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

فوبیا یا ترس بیش از حد در کودکان و راه های درمان آن

فوبیا یا ترس بیش از حد در کودکان و راه های درمان آن

فوبیا فقط یک نوع ترس نیست. این طبیعی است که بچه ها از برخی چیزها بترسند مثل یک آزمون سخت، دیدن یک سگ در خیابان، شنیدن یک رعد و برق زیاد، قطع شدن ناگهانی برق و غیره. کودکانی که دچار ترس و وحشت هستند هر کاری را که میبینند یا تجربه می کنند می ترسند. گاهی اوقات زمانی که کودک مجبور به مواجهه با آنچه که ترسناک است، کودک مبتلا به فوبیا ممکن است بسیار عصبی باشد و یا یک حمله ترسناک داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از