خانه » خانواده » با سکوت همسرم چه کنم ؟

با سکوت همسرم چه کنم ؟

نقد و بررسی

User Rating: Be the first one !

با سکوت همسرم چه کنم ؟

نوشته شده توسط :

کانال تلگرام صدای زندگی

خانم پریسا وحیدی – کارشناسی ارشد روانشناسی

 

گاها ما در مرکز مشاوره مشاهده میکنیم که خانم ها شکایت دارن از این موضوع و میگویند با سکوت همسرم چه کنم؟!

دلیل سکوت او را متوجه نمیشوم !!

آیا از رفتار من ناراحت است که متوصل به سکوت شده؟!

وسوالهای مکرر دیگر که از شدت ناراحتی به ذهنشان هجوم می آورند . که معمولا خانم های جوانتر بدلیل اینکه تازه وارد زندگی مشترک شده و آگاهی چندانی از ویژگی ها و تفاوت آقایان نمیدانند بیشتر درگیر این موضوع میباشند .

از میان شگفتی هایی که وجود دارد در آفرینش میتوان به تفاوت ها بین زنان و مردان اشاره کرد.

بیولوژیست ها و پژوهشگران پس از بررسی های متعدد به این نتیجه رسیده اند که به صورت ذاتی رفتارهای ذهنی و فکری زنان و مردان در قسمت هایی از صفت های اصلی با هم فرق دارند و متفاوت عمل میکنند .

باید بگوییم که نه ؛ بانوهای گرامی این سکوت ها نشانه ی دوست نداشتن شما ، ناراحت بودن از شما و …. نیست بلکه این سکوت برمیگردد به تفاوت هایی که بین زنان و مردان وجود دارد .

یکی از ویژگی های شخصیتی آقایان اقتدار طلبی آنان است و همانطور که میدانید هورمون غالبی که در مردان ترشح میشود ، هورمون تستوسترون میباشد که به این ویژگی دامن زده که باعث میشود هیچ مردی شخصیت نصیحت پذیر نداشته باشد .

عصب شناسان معتقدند که مرکز عاطفه در آقایان فقط در نیمکره راست مغز است اما در زنان در هر دو بخش نیمکره راست و چپ مغز پراکنده است .

مرکز صحبت کردن و تفکر منطقی سمت چپ مغز است به همین دلیل آقایان خیلی خوب میتوانند این دو ( عاطفه و منطق ) را از هم جدا کنند . اما در زنان تفکر منطقی با عواطفشان در هم آمیخته است.

طبق آمارها میتوان گفت زنان روزانه ۶ تا ۸ هزار لغت به کار میبرند اما آقایان یک سوم این کلمات را بکار میبرند ، به این دلیل که مرکز تکلم در آقایان فقط در سمت چپ مغز و مرکز تکلم در خانم ها هم در سمت راست و هم در سمت چپ مغزشان وجود دارد .

زنان هنگامی که دچار مسئله ای میشوند تمایل دارند تا آنچه را که در دل دارند به سرعت به زبان بیاورند و نیاز به همدردی دارند اما معمولا آقایان در این موقع سکوت می کنند و روی آن موضوع بیشتر فکر می کنند و تمایل دارند تا کسی مزاحم سکوت آنان نشود .

زن بر حسب عاطفه اش برای اینکه به مرد کمک کند ، می کوشد تا او را به صحبت وا دارد و این بدترین کار ممکن است.

* زمانی که همسرتان سکوت کرده با سوال کردن های پشت سر هم سعی نکنید با او همدردی کنید و برای او تأسف نخورید.

* زمانی که همسرتان سکوت کرده با گفتن اینکه چه باید بکنی به فکر کمک کردن به او و حل مشکل او نباشید .

* زمانی که همسرتان سکوت کرده کارهایی انجام دهید که با انجام آن احساس خوبی پیدا کنید مانند مطالعه کتاب ، تماشای تلویزیون ، آشپزی و … تا همسر شما از آن حالت خارج شود .

چنانچه درک و آگاهی زن و مرد نسبت به ویژگی های یکدیگر ضعیف باشد مطمئنا آنان را دچار سوء تفاهمات جدی در زندگی مشترک خواهد کرد .

به همین دلیل پیشنهاد میکنیم تا زوج ها آگاهی خود را بالا برده ودر صورت لزوم از یک مشاور کمک بگیرند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   دروغگویی کودکان و نحوه برخورد والدین با کودک دروغگو

 


شماره های تماس با صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی پریسا وحیدی

روانشناس کودک و نوجوان صدای زندگی کارشناس نوروفیدبک درمان اضطراب کودکان

همچنین ببینید

مودب بودن - بچه ها را چطور می توان مودب تربیت کرد؟

مودب بودن – بچه ها را چطور می توان مودب تربیت کرد؟

بعضی از خانواده ها گاهی آنقدر به مودب بودن بچه های خود حساس می شوند که به وادی افراط و تفریط کشیده می شوند و نمی دانند که فرزند آنها در چه شرایط سنی قرار دارد و چه اقتضائاتی دارد؟ شاید بچه ۸ ساله هنوز آداب مراسم ختم را نداند و... اما به مرور زمان و با شیوه های تربیتی و رفتار شماست که باید درک کند، چه رفتاری مناسب کجاست. این ادب مقدمه عاقل بودن بچه ها و تقوا پیدا کردن آنها در دوران بعد از کودکی است. مودب بودن از همین فهم رعایت قانون شروع می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *