خانه » روانپزشکی » انواع داروهای روانپزشکی را بشناسیم
داروهای روانپزشکی

انواع داروهای روانپزشکی را بشناسیم

داروهای روانپزشکی در گذشته به چهار طبقهٔ اصلی تقسیم می‌شدند: داروهای ضد اضطراب، ضد روان پریشی، تثبیت کنندهٔ خلق و ضد افسردگی. اگرچه اکنون دیگر در منابع علمی این تقسیم بندی چندان پذیرفته نیست (و بسیاری از داروها کاربرد چندگانه دارند) ولی با توجه به ساده و مفید بودن این تقسیم بندی هنوز هم گاهی از آن برای آشنایی کلی با داروها استفاده می‌شود.

 

داروهای ضد اضطراب

داروهای ضد اضطراب علاوه بر ایجاد احساس بر طرف شدن تنش عضلانی، احساس آرامش و آسودگی را نیز به همراه می‌ آورند. این داروها در درمان اختلال‌ های اضطراب مورد استفاده قرار گرفته‌ اند. معروفترین خانواده از این دسته داروها بنزودیازپین ها هستند که تعدادی از شناخته شده ترین داروهای این دسته عبارتند از دیازپام، کلردیازپوکساند و آلپرازولام. این داروها با اثر بر گیرنده‌ های گابا که نوعی انتقال دهنده ی عصبی یا نوروترنسمیتر مهاری در مغز می‌باشد، شلیک نورونی را کاهش می‌دهند و باعث کاهش فوری اضطراب می‌شوند. پروپرانولول در واقع از دسته داروهای ضداضطراب نیست ولی با کاهش علایم فعالیت سمپاتیک می‌تواند تاحدودی اثر ضد اضطرابی داشته باشد.

 

داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روانپریشی، یا آنتی سایکوتیک ها برای درمان اختلال‌ هایی مانند اسکیزوفرنی ساخته شده‌اند، اما در درمان اختلالات دیگری مثل تیک و به عنوان درمان کمکی در اختلالات خلقی هم کاربرد دارند. این گونه داروها تأثیر آرام کننده یا آرام بخش زیادی دارند. تأثیر اصلی این گونه داروها کاهش و یا حذف نشانه‌های روان پریشی از جمله توهم، هذیان، رفتارها و گفتارهای آشفته، گوشه گیری و بی احساسی است و صرفاً برای آرام نگاهداشتن بیماران ساخته نشده‌ اند. کلروپرومازین، فلوفنازین، تیوریدازین، هالوپریدول، تلوپروئوفلازین، پرفنازین، پیموزاید، آلانزاپین، کلوزاپین، ریسپریدون، کوثتیاپین، زیپراسیدون و آری پیپرازول از جمله داروهای ضدروان پریشی هستند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   اطمینان از سلامت روان همسر قبل از ازدواج

داروهای تثبیت کنندهٔ خلق

داروهای تثبیت کننده ی خلق ، درمان اصلی برای بیماران مبتلا به اختلالات دوقطبی است. لیتیوم، والپروات سدیم، و کاربامازپین اصلی ترین داروهای تثبیت کننده خلق هستند. داروهای دیگری مثل لاموتریژین و زونیسامید هم از این دسته داروها هستند ولی معمولاً در خط اول درمان قرار ندارند. سه داروی اول هم روی دوره‌های شیدایی اثر دارند و هم دوره‌های افسردگی، اما لاموتریژین بیشتر در درمان دوره‌های افسردگی موثر است. هر یک از این داروها اشکال دارویی و اسامی تجاری مختلفی دارند. مثلاً برخی از اسامی دیگر والپروات سدیم عبارتند از دپاکین، اورلپت و دی والپروئکس.

 

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی ، برای درمان اختلال‌های افسردگی ساخته شده‌اند، اما در واقع در درمان بسیاری از اختلالات دیگر روانپزشکی مثل اختلالات اضطراب، اختلالات خوردن و اختلالات کنترل تکانه هم کاربرد دارند. کسانی که از افسردگی رنج می‌برند، معمولاً با یکی از انواع داروهای ضدافسردگی درمان می‌ شوند. برخلاف بنزودیازپین ها هیچ کدام از این داروها باعث ایجاد وابستگی یا اعتیاد به دارو نمی‌ شوند. البته این به آن معنی نیست که در هر زمانی و به صورت ناگهانی می‌ توان دارو را قطع کرد. قطع ناگهانی دارو ممکن است عوارض گذرایی داشته باشد که برای چند روز فرد را آزرده کند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   نکاتی کمتر شنیده شده درباره «اضطراب»

انواع داروهای ضد افسردگی عبارتند از:

 

۱. ضد افسردگی های سه حلقه ای: (از این جهت سه حلقه‌ای نامیده می‌شوند که در ساختار شیمیایی آن‌ ها سه حلقه وجود دارد) مانند ایمی پرامین، آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین.

 

۲. مهار کننده های مونو آمین اکسیداز (MAO): مانند ترانیل سیپرومین، فنلزین و سلژیلین. که باید مصرف کنندگان این دسته دارویی از غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیرهای پرورده اجتناب کنند.

 

۳. مهارکننده های انتخابی سروتونین (SSRI): جذب مجدد سروتونین را در سیناپس بازداری می‌ کنند. SSRI ها عوارض جانبی کم‌ تری دارند مانند فلوکستین، پاروکستین و داروهای جدیدتر مانند ستالوپرام و سرترالین.

 

ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای و بازدارنده‌ های MAO از طریق مکانیسم‌های گوناگونی اثر می‌ کنند، اما به نظر می‌ رسد که هر دو با افزایش عمل نوراپی نفرین و سروتونین افسردگی را کاهش می‌ دهند.

 


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

ریسپریدون Risperidone را بشناسیم. تمام ناگفته هایی که باید بدانید

ریسپریدون Risperidone را بشناسیم. تمام ناگفته هایی که باید بدانید

ریسپریدون که از طریق کاهش میزان دپامین  مغز  اثر می کند، برای  بهبود رفتار و همینطور برطرف کردن افکار غیر عادی مانند افکار بدبینانه بکار می رود. این دارو بیشترین شهرت خود را  در اصلاح اختلالات رفتاری کودکان مانند بیش فعالی و اختلال سلوک و همچنین در درمان علایم منفی بیماران روانپریش مانند انزوای اجتماعی و کم حرفی دارد. ریسپریدون بنا بر تجربه و تشخیص روانپزشک گاهی بعنوان درمان کمکی در سایر مشکلات ذهنی مانند اضطراب و وسواس نیز می تواند به کار برود. این دارو اعتیاد آور نیست.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از