خانه » خانواده » ارزیابی از رابطه ازدواج

ارزیابی از رابطه ازدواج

ارزیابی از رابطه ازدواج

نوشته شده توسط:

فرزانه احمدی

ملیحه خانمی سی و شش ساله است. او حدود چهار ماه پیش ازدواج کرده و اخیرا از زندگیش بسیار شکوه و شکایت دارد. ملیحه بسیار زود رنج و آسیب پذیر است. او به اندک رفتاری که با نظر او مغایر باشد، واکنش نشان می دهد و آنگاه مخالفت ها و بد خلقی ها شروع می شود. او همچنین به پدر و مادرش خیلی وابستگی دارد و مرتب از آنها برای گرفتن تایید رفتارهایش نظر خواهی می کند. و والدین او نیز دختر دست پرورده خودشان را حمایت کرده و بر رفتار ناخوشایند او صحه می گذارند. هر بار که مشکلی پیش می آید،ملیحه به همسرش می گوید:که ” تو مرا درک نمیکنی” ، ” تو فقط به خودت فکر می کنی” و …اینست آغاز بگومگوهای آنان!!!

کانال تلگرام صدای زندگی

و اما سعید «همسر ملیحه»، فردی است سی و هفت ساله و از موقعیت تحصیلی و شغلی و همچنین مالی بسیار خوبی برخوردار است. سعید در یک خانواده بسیار جدی بزرگ شده و روحیه اش با ملیحه متفاوت است. هنگام بروز مشکل سعید به فکر فرو می رود و از هوش خود برای رفع مشکل و بحران اقدام می کند. او بسیار مسئولیت پذیر، مدیر و کاردان است. زمان شروع بگومگو، او با تدبیر صحنه را ترک می کند و بعد از چند روز دوباره با ملیحه آشتی می کند.

خوب ریشه مشکل کجاست؟ تا کی می توان به این روند ادامه داد؟

………………………………………………………………………

این روزها ارزیابی و تفسیرهای اشتباه مرد و زن از احساس و عملکرد یکدیگر موضوع مهمی در جلسات مشاوره شده است. واقعا چرا عدم تفاهم زن و مرد در بسیاری از خانواده ها بیش تر شده است؟ چرا با وجود تلاش فراوانی که آنان برای جلب حمایت یکدیگر می کنند، نه تنها رابطه شان بهتر نمی شود بلکه از هم دورتر می شوند و …خودشان هم نمی دانند چرا!

بیشتر زنان و مردان متوجه نیستند که هر یک دارای افکار، دیدگاه ها، ارزش های خاص خود بوده که با دیگری بسیار متفاوت است و هریک با توجه به ویژگی های خاص خود، احساس و عملکردهای خویش را به صورت طبیعی نشان می دهد و آگاهانه قصد مخالفت و لجبازی با همسر خود را ندارد. لازم است این توضیح داده شود که متفاوت بودن، هرگز به معنی بهتر یا بدتر بودن یا درست و غلط بودن نیست و حتی می توان گفت که همین تفاوت ها سبب رشد آنان می شود و به علاقه وجذب زن و شوهر به یکدیگر کمک خواهد کرد ، اما با نهایت تاسف زوجین از آن غافلند.

زوجین ، تنها با تصورات و بینش سطحی خود و بدون توجه به نیازهای واقعی طرف مقابل ، نیازها و انتظارات همدیگر را برطرف می کنند، این خود عاملی است جهت دور شدن از یکدیگر.

نوشته شده توسط :

فرزانه احمدیفرزانه احمدی

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   آیا بازی‌های رایانه‌ای در خشم و عصبانیت افراد نقش دارند؟

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نقد و بررسی

User Rating: 4.88 ( 2 votes)

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

اثرات روان‌شناختی مرگ والدین بر فرزندان و نحوه برخورد با آن

اثرات روان‌شناختی مرگ والدین بر فرزندان و نحوه برخورد با آن

تلاش پدر یا مادر بازمانده برای حفظ رابطه مطلوب با فرزند داغدارش، سطح آشفتگی روانی را در کودکان کاهش می‌دهد. مرگ والدین، یکی از سخت‌ترین و بدترین حوادثی است که می‌تواند در طول دوره کودکی هر فردی اتفاق بیافتد. تلاش پدر یا مادر بازمانده برای حفظ رابطه مطلوب با فرزند داغدارش، سطح آشفتگی روانی را در کودکان کاهش می‌دهد. اثرات روان‌شناختی این مرگ حتی می‌توانند آینده کودک را هم تحت تاثیر خودشان قرار بدهند. به همین دلیل، حمایت از کودک در این شرایط و مشارکت فعال در سوگواری او، نقش مهمی در حفظ سازگاری او با زندگی و خوش‌بختی‌اش دارد.

پاسخ دهید