خانه » کودک و نوجوان » اختلال سلوک

اختلال سلوک

اختلال سلوک

نوشته شده توسط :

یعقوب اسماعیلی ترکانبوری – پریسا وحیدی

اختلال سلوک طیف وسیعی از رفتارهای ضد اجتماعی چون اعمال پرخاشگرانه و خشن ، خشونت عمدی به مردم و رفتاری بی رحمانه با حیوانات ، تخریب اموال دیگران به منظور تفریح ، زیر پا گذاشتن مقررات و انتظارات احتمالی نزاع ، دروغگویی ، نقص حقوق دیگران ، غیبت غیر موجه از مدرسه ، پیش قدمی در درگیری های فیزیکی و… را در بر میگیرد.

رفتارهای ضد اجتماعی نشان می دهد که فرد در انطباق رفتار با انتظارات اشخاص صاحب قدرت در زندگی مانند ( والدین یا معلم ) یا هنجارهای اجتماعی یا احترام به حقوق دیگران ناتوان است .

این رفتارها باید بیمارگون ، غیر طبیعی یا مختل تلقی شوند. هر کودک یا نوجوان در یک مقطع خاص نوعی رفتار مقابله ای ، پرخاشگرانه یا ضد اجتماعی خفیف را نشان می دهد که غالبا مشکلات جدی برای کودک یا نوجوان بوجود نمی آورد و شاید فقط موجب تنبیه و سرزنش وی به وسیله والدین شود . از طرفی بعضی نوجوانان ، چنان الگوی شدیدی از رفتار ضد اجتماعی نشان می دهند که کمک کردن به آنها مستلزم پذیرش این نکته است که یک عامل غیر معمول موجب این رفتارها شده است و اعمال نوعی مداخله ضروری است .

در مطالعات متعدد ژنتیک رفتاری ، نقش توارث در بروز رفتارهای ضد اجتماعی و پرخاشگرانه بررسی شده اند و به این نتیجه رسیده اند که ژنتیک در بروز این رفتارها نقش اساسی دارد .

ویژگی افراد مبتلا به اختلال سلوک را می توان در چهار دسته قرار داد :

۱- پرخاشگری که منجر به آسیب بدنی به سایر افراد یا حیوانات می شود یا تهدیدی برای آنان محسوب می شود .

۲- آسیب به اموال و وسایل

۳- تقلب و سرقت

۴- سرپیچی از قوانین و مقررات

اختلال سلوک در پسرها بیشتر از دخترهاست . تفاوت جنس به دلیل افزایش میزان شیوع در دخترها ، در دوران نوجوانی کاهش می یابد . این ناظر بر این است که اختلال سلوک در دخترها یا دیرتر شروع می شود یا علائم آن فقط در نوجوانی قابل ردیابی است .

برای درمان اختلال سلوک و پیش آگهی ضعیف آن باید یک تلاش دائمی باشد. برای درمان رفتار ضد اجتماعی از روش های مختلفی استفاده شده است که شامل اشکال مختلف درمان فردی ، گروهی ، دارو درمانی و انواعی از درمانهای ابتکاری اجتماعی است .

نوشته شده توسط :

یعقوب اسماعیلی یعقوب اسماعیلی ترکانبوری پریسا وحیدی – دانشجوی دکتری تخصصی

پریسا وحیدی – کارشناس روانشناسی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

افسردگی در نوجوانان | علائم و نشانه های افسردگی در نوجوانان چیست؟

افسردگی در نوجوانان یکی از رایج‌ترین انواع افسردگی است. افسردگی در هر سنی ممکن است رخ دهد. اما افسردگی در نوجوانان، نیاز به توجه جدی‌تر دارد. به طور کلی نوجوانی را می‌توان سن بحران نامید. در این سن به دلیل تغییرات متعدد هورمونی، احساسات فرد به کلی دگرگون می‌شود. نوجوان در این سن احساساتی را تجربه می‌کند که پیش از این نداشته است. همچنین در نوجوان نیازمند کسب هویت است. این هویت هم از منظر جنسی، هم از نظر اجتماعی برای او یک معضل محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *