خانه » بالینی » اختلال روانی چیست

اختلال روانی چیست

اختلال روانی چیست

به طور کلی می شود این گونه اظهار نظر کرد که هر گاه خود شخص احساس کند که زندگی از نظر احساسی و هیجانی آن طور که مطابق میلش است،نمی گذرد واحساس ناراحتی بکند ودیگران واطرافیان فرد متوجه بشوند که او ازنظر رفتاری از معیار های طبیعی جامعه خارج شده، در این حالت شاید بتوانیم بگوییم فرد دچار اختلال روانی شده است. به عبارت کلی تر می توان گفت بیماری های روانی معمولا با اختلالات هیجان، احساس، رفتار، حافظه وشناخت همراه هستند وهر گاه رفتارهای فرد در این موارد با معیار های طبیعی جامعه مطابقت نکند، خبر از اختلال روانی میدهد.

زدن بر چسب به بیمار روانی چه عوارضی برای او دارد؟

متا سفانه بر چسب زدن به بیماران روانی ، رایج شده است و این واقعیت نا گواری است . این عمل ناروا فقط به بیماری های روانی محدود نمی شود .به بسیاری از بیمارهای عفونی نیز بر چسب زده می شود . زمانی که بیماری سل در جهان معضل بزرگی بود، افراد مبتلا به سل را از جامعه می راندند چرا که آنان را باعث انتشار بیماری می دانستند . امروزه کسانی که عامل ویروس اچ.آی.وی یا ایدز هستند، دارای بر چسب می شوند و جامعه به آن ها به چشم دیگری نگاه می کند.

با ریشه یابی یا آسیب شناسی بیماری های جسمی در می یابیم که بیماری های جسمی نشانه های ملموسی مثل درد دارند ومعمولا منجر به از کار افتادگی ،نقص عضو یا حتی مرگ می شوند و این مسائل برای مردم عادی است،حتی با ترحم و دلسوزی با این بیماری بر خورد می کنند، اما رفتارشان در مورد بیماری های روانی متفاوت است .این دوگانگی در واکنش مردم می تواند به دلیل رفتار عجیب وغریب بیماران روانی باشد که خیلی جلب توجه می کند .درگذشته رفتار این بیماران در جامعه اختلال ایجاد می کرده و ادعاهای هذیانی مثل ارتباط داشتن با افراد نامرئی( اجنه یا ارواح ) یا این که دیگران قصد کشتن او رادارند، که از نشانه های بیماری روانی است، آن ها را سر زبان ها انداخته وآن ها را با رفتار ناشایست مردم و حتی گاهی با خطراتی رو به رو کرده است.

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی صدای زندگی

مجموعه صدای زندگی با هدف اطلاع رسانی ، آگاهی و خدمت رسانی تخصصی زير نظر روانشناسان و مشاوران كشور تشكيل شده است. جهت رزرو وقت مشاوره درمانی میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما اقدام فرمایید. بدلیل کثرت مراجعین به این مجموعه از مراجعه حضوری خودداری نمایید .

همچنین ببینید

مرور بر اختلال اضطراب فراگیر (GAD) - قسمت اول

مرور بر اختلال اضطراب فراگیر (GAD) – قسمت اول

اختلالات اضطرابی گروهی از اختلالات روانی است که با دو ویژگی کلیدی ، خود را از دیگر مشکلات متمایز می کند: ترس و اضطراب. ترس احساسی است که در واکنش به یک تهدید قریب الوقوع (واقعی یا خیالی) تجربه می شود. از سوی دیگر اضطراب یک حالت احساسی برای تهدید احتمالی در آینده می باشد. اختلال اضطراب فراگیر (GAD) ، با وجود نام آن یک نوع خاص از اختلال اضطراب است. ویژگی برجسته اختلال اضطراب فراگیر نگرانی مداوم ، بیش از حد و ناخوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *