خانه » کودک و نوجوان » آیا کودک باهوشی دارید ؟
آیا کودک باهوشی دارید؟
آیا کودک باهوشی دارید؟

آیا کودک باهوشی دارید ؟

این روزها بیشتر از این و آن می شنویم که بچه های این دوره و زمانه همه باهوش هستند. بی گمان هر پدر و مادری دوست دارد به این سوال پاسخ مثبت بدهد. از این رو والدین ایرانی که حالا بیش از هر زمان دیگری به هوش بچه هایشان اهمیت می دهند، بیش از گذشته می خواهند بدانند چگونه استعداد و توانمندی فرزندانشان را شناسایی کنند و آینده درخشان تری برای آن ها فراهم کنند.

آیا کودک باهوشی دارید ؟

بسیاری از اوقات والدینی را می بینیم که درباره هوش کودک خود به اشتباه افتاده اند. به عنوان مثال پرتحرکی فرزند خود را به حساب هوش او می گذارند یا دانش آموزی را که زیاد درس می خواند، فرد باهوشی محسوب می کنند در صورتی که پرتحرکی یا روش خواندن مداوم کودک به دلیل دیگر ویژگی های شخصیتی اوست.
تعریف «پیاژه» یکی از سرشناس ترین روانشناسان جهان از هوش «سازگاری فرد با محیط» است. به عبارتی هر قدر فرد با محیط سازگارتر باشد و بتواند بقای خود را حفظ کند، باهوش تر است. در واقع هوش در حکم عمل است و افراد با هوش بالاتر عملکرد بهتری در تحصیل، روابط بین فردی، شغل و زندگی دارند. هوش فرد از زمان تولد قابل تشخیص است و این روند تا سن بزرگسالی ادامه دارد.
انجام آزمون هوش یکی از آن اقدام هایی است که بسیاری از خانواده ها به آن مبادرت می ورزند تا به این وسیله نه فقط از داشتن یک فرزند باهوش مطمئن شوند بلکه از آن برای سرمایه گذاری و موفقیت آینده فرزند خود سود جویند.
از طریق آزمون هوش می توان به ویژگی های نهفته هوشی فرد پی برد و با توجه به آن شخصیت او را بشناسیم. نقاط ضعف و قوت او را تشخیص و توانمندی های او را مورد ارزیابی قرار دهیم.
آزمون های هوش یکی از ابزارهای تشخیصی بسیار مهم است که در سیستم های مشاوره و روان شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون هوش مثل یک آزمایش پزشکی کاملا محرمانه و خصوصی است و نباید نزد دیگران فاش شود. زیرا داشتن یک فرزند نابغه یا کم هوش یک چالش برای خانواده است و آن ها هستند که باید از پس آن بر آیند.
آنچه والدین باید بدانند این است که دانستن بهره هوشی کودک به تنهایی کمک نخواهد کرد بلکه برنامه ریزی و سوق دادن کودک به سمت پرورش و شکوفایی استعدادهایش اهمیت انجام این آزمون را بیشتر می کند. نکته این جاست که اغلب والدین تصور می کنند ضریب هوشی قابل افزایش نیست، در حالی که اگر آزمون هوش در سنین پایین انجام شود می توان با برنامه ریزی هوش کودک را افزایش داد. با برنامه ریزی، آموزش مداوم، همکاری خانواده و تحت نظر روانشناس می توان این اقدام را عملی کرد و والدینی که فرزند کم هوش دارند نباید ناامید باشند.


شماره های تماس با صدای زندگی اینستاگرام صدای زندگی

مطالب مشابه

درباره ی امین غلامی

همچنین ببینید

رفتار صحیح با فرزند خود در دوران بلوغ

رفتار صحیح با فرزند خود در دوران بلوغ

بیشتر پدر ومادرها، در دوران بلوغ فرزندانشان، دچار مشکلاتی در ارتباط با آنها می شوند. بیشتر مواقع از روانشناسان و مشاوران کمک می گیرند که چگونه می توانیم رفتار صحیح با فرزند خود در این دوره ی مهم زندگیشان داشته باشیم. رفتاری که باعث لجباز شدن و دور شدن آنها از ما نشود. رفتاری که نه تنها آنها را خشمگین نکند بلکه آرام تر کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
آگاه سازی از